Diabetici se musí krotit, jejich menu ale nemusí být nudné. Možnosti jsou překvapivě široké

Pulty obchodů lákají na spoustu druhů ovoce i zeleniny. Ne všechny druhy jsou ale vhodné pro diabetiky, kteří mají výběr potravin hodně omezený. Po jakém ovoci můžete sáhnout, pokud máte cukrovku? Některé vhodné není, je proto třeba mít na paměti, co si můžete dopřát.

Při cukrovce si musíte hlídat nejen cukr

Diabetici potřebují především komplexní sacharidy. Jídelníček tak mají omezený, v různých ročních obdobích jsou potraviny, které si dát mohou a které naopak ne. Jsou hodně omezení, a to nejen při nákupu v obchodech. Při cukrovce se musí hlídat nejen cukr a je nutné jíst v menších porcích alespoň 5× denně. Jednoduché cukry jsou zakázané.

Doporučený článek:  Citron do čaje není jediná možnost. Oblíbený nápoj zajímavě ochutí kdoule, prospěje dokonce sedmkrát líp

Když se zvýší hladina cukru, vyprodukuje se vysoká dávka inzulínu a zhorší se metabolismus, který pracuje se sacharidy. Proto lidé s cukrovkou si musí hlídat nejen množství, ale také kvalitu přijímaných sacharidů. A co si tedy mohou dopřát? Jestliže máte hlad, mozek vyšle signál, že potřebuje hlavně cukry. Ty ale nejsou zdravé, a to nejen pro diabetiky. Jestliže vám záleží na tom, co jíte, musíte nad jídlem přemýšlet.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké potraviny si mohou dát diabetici?

Pro diabetiky se hodí spousta potravin. Patří mezi ně ovesné vločky, které nejsou slazené, ale také celozrnné pečivo. Dát si mohou také krupici, která obsahuje vlákninu. Přírodní rýže je mnohem lepší než klasická a z celozrnné mouky jsou vhodné také těstoviny, které si lze dát až dvakrát týdně. Mozek bude spokojený a sníží se potřeba jíst nezdravé potraviny.

Doporučený článek:  Jablka jsou zdravá, některé odrůdy ale vitamíny přímo překypují. Odborníci prozradili, která je nejlepší

Tak jako ostatní lidé i diabetici potřebují bílkoviny a další živiny. Dávejte si dostatek vajec, mléčných výrobků nebo luštěnin, které dodají bílkoviny. V létě si mohou lidé dopřát sezonní ovoce, které obsahuje biologicky aktivní složky. Okurky, rajčata, jahody nebo také celer či mrkev jsou ideální volbou.

Zdroj: https://www.urmc.rochester.edu/highland/departments-centers/diabetes/diet.aspx
.

Doporučené články