Mravenci patří mezi nejprospěšnější a nejpracovitější tvory v přírodě. Díky jejich každodenní činnosti může les vzkvétat. Tito tvorové čistí okolní prostředí od živočišných zbytků, současně obohacují živinami zeminu a provzdušňují půdu nebo rozšiřují semínka rostlin. Zatímco v přírodě jsou ceněni pro své kvality, v domácnosti dokážou pořádně zatopit. Zlikvidovat nevítané návštěvníky navíc není snadné, najdou totiž potravu v kuchyni i ve spíži, daří se jim dokonce v koupelně. Jak tedy na mravence v interiérech?
Bez použití insekticidů
Mravenci patří mezi blanokřídlý hmyz, tedy do stejné skupiny jako vosy nebo včely. Vytváří sociálně pospolité kolonie, mraveniště. V přírodě jsou mraveniště chráněná, v interiérech se mohou hnízda objevit v prohlubních a trhlinách v podlaze nebo pod venkovní terasou. Při pohledu na dlouhé cestičky putujících jedinců je nutné zasáhnout. A rozhodně není třeba hned sahat po chemických přípravcích, velmi efektivní jsou různé ekologické metody.
Domácí pomocníci proti mravencům
Nakoupit chemikálie a vrhnout se na drobné tvorečky? Rozhodně není třeba agresivních způsobů, pomohou osvědčené a přírodní metody, které nemají neblahý dopad na životní prostředí. Mezi účinné prostředky patří citron, česnek nebo droždí. Nejsnazším způsobem je aplikace citronového roztoku. Připravuje se z čerstvé šťávy z jednoho citronu a sklenice vody.
Nesnesou česnekovou vůni
Obdobně zafunguje též česneková voda. Několik stroužků se rozdrtí a umístí do zavařovací sklenice, do které se nalije voda. Česnek se nechá 24 hodin louhovat, poté se směs vaří 15 minut. Po zchladnutí se roztok přecedí do lahvičky s rozprašovačem a aplikuje do míst s výskytem tohoto hmyzu. Mravenci nesnesou česnekovou vůni, ale ani droždí. Směs se připravuje ze 100 gramů suchého droždí, které se smíchá se stejným množstvím cukru a zalije litrem vody. Po hodině se hustý roztok rozlije do misek a umístí tam, kde se mravenci vyskytují.
Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/a32668439/how-to-get-rid-of-ants/