Zvýšení hmotnosti se obvykle nedává do souvislosti s užíváním léků, byť to překvapivě může být častá příčina. Která léčiva mohou přispívat k nabírání váhy? Patří sem například antidepresiva, neuroleptika a kortikosteroidy.
Antidepresiva
Deprese se bohužel častokrát nedá léčit jinak než právě za pomoci antidepresiv. Jenže právě tento typ léků může způsobovat intenzivní nárůst hmotnosti. Problém nastává zejména tehdy, pokud jsou takové léky užívány dlouhodobě. V takovém případě je lepší poradit se s lékařem o možném jiném řešení, které nebude mít tyto vedlejší účinky.
Neuroleptika
Ta se využívají k léčbě některých psychiatrických diagnóz, například schizofrenie. Některé takové léky bohužel také vedou ke zvyšování hmotnosti a mohou mít i jiné nepříjemné vedlejší účinky. Neuroleptika navozují pocit hladu ovlivněním neuronů sytosti a zvyšují hladinu leptinu v plazmě, což u pacientů vyvolává pocit hladu, přestože je jejich tělo správně vyživováno. Zkuste tedy i přes chutě omezit příjem stavy a zaměřit se na dostatečný pohyb.
Kortikosteroidy
Kortikosteroidy jsou běžně předepisovány pacientům trpícím dermatologickými, alergickými a plicními chorobami. Zatímco jejich krátkodobé užívání nezpůsobuje významný nárůst hmotnosti, dlouhodobé užívání kortikosteroidů může způsobit poměrně výrazný přírůstek na váze. Kortikosteroidy stimulují proces přestavby tukové tkáně, což způsobuje ukládání tuku na neobvyklých místech, například na břiše, obličeji a krku.
Léky na cukrovku
Lidem s diabetem 2. typu se doporučuje udržovat si zdravou váhu, protože přibývání na váze zvyšuje potřebu inzulinu v těle. Některé přípravky na léčbu diabetu ale zvyšují sekreci inzulínu, jiné jeho působení zesilují. Je známo, že zvýšení koncentrace inzulinu podporuje přibírání na váze, zejména v časných stádiích onemocnění. Naštěstí dnes existují i jiné cesty, jak cukrovku efektivně léčit, a proto se o nich poraďte s vaším lékařem.
Zdroj: https://www.aarp.org/health/drugs-supplements/info-2022/medication-weight-gain.html