Slupky z ovoce a zeleniny najdou využití při úklidu, proti škůdcům a pro rostliny

Máte rádi velké množství zeleniny a ovoce? V těchto potravinách nalezneme nemalé množství vitamínů a minerálů. Také vláknina obsažená v zelenině a ovoci je velmi prospěšnou složkou potravinového balíčku. Slupky, které odkrajujeme z ovoce a zeleniny, nemusí okamžitě přistát v koši. Můžeme je použít při čištění domácnosti nebo při odstraňování mravenců z domácího prostředí. Například s banánovou slupkou můžeme leštit boty. Jak používat ovocné a zeleninové slupky?

Vymačkaný citron na nábytek

Vymačkaný citron je skvělý pro mytí nábytku. Nalijte několik kapek esenciálního oleje do poloviny citronu a umyjte jím celý povrch nábytku. Poté bavlněným hadříkem otřete umyté povrchy do sucha a máte hotovo. Citron nejen hezky voní, ale také rozsvítí umyté předměty. S jeho pomocí můžete leštit příbory nebo kuchyňské náčiní. Kyselina citronová obsažená v tomto ovoci dodá předmětům lesk a šmrnc.

Doporučený článek:  Citrusové slupky vyčistí vodní kámen v koupelně a umyjí špinavý dřez
Zdroj obrázku: Freepik

Okurkové slupky v boji proti mravencům

Nic nebude působit proti mravencům tak jako okurkové slupky. Jejich intenzivní vůně způsobuje, že nezvaní hosté v panice prchají. Je to způsobeno látkou obsaženou v této zelenině, která způsobuje, že tento hmyz ztrácí čich a má problémy s komunikací a orientací. Jediné, co musíte udělat, je rozložit okurkové slupky na místech, kde má tento hmyz své cestičky. Okurkové slupky stačí nechat dva dny na mravenčích stezkách. Po uplynutí této doby je vyhoďte do koše.

Doporučený článek:  Tipy pro využití vody z brambor: hodí se pro úklid i pokojové rostliny

Cibulové slupky jako hnojivo

Cibulové slupky jsou skvělým hnojivem pro rostliny. Díky cibulovému hnojivu rostliny rostou bujněji a listy jsou intenzivně zelené. Jak vyrobit hnojivo? Do malé misky nalijte vodu a do ní nakrájejte slupky ze dvou cibulí. Nechte tuto směs povařit pět minut. Takto připravený vývar nechte ještě hodinu odstát a po uplynutí této doby přelijte do rozprašovače. Je vhodné toto hnojivo aplikovat na rostliny jednou týdně.

Zdroj: https://www.tomsofmaine.com/good-matters/healthy-feeling/7-uses-for-vegetable-and-fruit-peel-leftovers
.

Doporučené články