Hnojivo z cibulových slupek je vhodné pro orchideje i zahradní rostliny

Cibule je hojně používaná zelenina. Slupek se pak většinou zbavujeme. To je ale velká škoda. Dají se totiž využít v oblasti péče o rostliny, a to jako přírodní hnojivo. Vyzkoušejte tento nový způsob a nebudete litovat, vaše rostliny vám poděkují.

Levné přírodní hnojivo z cibule

Dáváte přednost pěstování květin bez chemických přípravků? Není problém. Nicméně rostliny ochranu před škůdci a hnojení vyžadují. Jedna z možností, jak toto zajistit, jsou právě již zmiňované cibulové slupky. Jelikož se cibule používá velmi často, jedná se o levnou surovinu. Navíc tak využijete celou zeleninu beze zbytku. Jediné, co stačí, je příště nevyhodit slupky z cibule.

Doporučený článek:  Pravidelné čištění domácími prostředky udrží plynový sporák v perfektním stavu

Postarejte se o orchideje přírodní cestou

Slupky cibule jsou bohaté na vitamíny a minerály. Nachází se v nich vitamíny skupiny B, dále vitamíny C a E. Co se týče minerálů, obsahují fosfor, draslík, mangan, železo, měď a hořčík. Tyto látky rostliny vyživí a dodají jim sílu a odolnost vůči škůdcům. Účinky budou dobře patrné především na listech rostlin. Nejvíce znatelné změny budou na orchidejích, pro které se toto hnojivo speciálně doporučuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na výrobu tohoto hnojiva?

Až budete mít dostatek slupek, ze dvou až tří cibulí, dejte je do nádoby, která se dá dobře uzavřít a nepropustí vzduch. Ke slupkám přilijte 1 litr teplé vody a dejte je do chladu a stínu. Až hnojivo odstojí asi 24 hodin, přelijte ho přes gázu a tímto hnojivem zalévejte jednou týdně. Asi tak po třetím zalití by se měly dostavit první výsledky.

Doporučený článek:  V kuchyni si můžeme užít spoustu zábavy, myslet musíme ale také na bezpečnost

Hnojivo pro rostliny doma i venku

Nejedná se o hnojivo pouze pro pokojové rostliny, naopak je vhodné i pro rostliny, které pěstujeme na zahradě. Zálivku lze připravit výše popsaným postupem anebo lze zvolit i rychlejší přípravu. Slupky povařte ve vodě 20–25 minut, nechte vychladnout a můžete používat. Nálev pak lze použít jako postřik a ochrání rostliny před škůdci, plísněmi nebo i chorobami způsobenými houbami.

Zdroj: https://agriculturereview.com/onion-peel-fertilizer-preparation-and-usage
.

Doporučené články