Každý třetí případ rakoviny souvisí s nezdravou stravou. Nebezpečné je i to, co vypadá zdravě

Žijeme v silně znečištěném prostředí a často v chronickém stresu. Tyto dva faktory samy o sobě nás všechny vystavují riziku vzniku rakoviny. Jako jednotlivec máme omezený vliv na změny životního prostředí a některé zdroje stresu. Máme však kontrolu nad výběrem potravin. Je třeba vědět, že příčinou téměř 30 procent případů rakoviny je denní strava.

Sůl není vždy nad zlato

Obvykle se o nadměrné konzumaci soli hovoří v souvislosti s kardiovaskulárními onemocněními. Mezitím toto populární dochucovadlo, které se běžně používá jako konzervační látka, přispívá k rozvoji rakoviny, zvláště v trávicím systému. Odhaduje se, že každý čtvrtý případ rakoviny žaludku je spojen s nadměrným příjmem soli. Podrážděním jemných sliznic sůl poškozuje gastrointestinální trakt a vede následně k zánětu.

Doporučený článek:  10 dobrých důvodů, proč omezit cukr v jídelníčku

Obilná zrna, luštěniny a ořechy jsou spojeny s vysokou nutriční hodnotou, avšak ve špatně skladovaných podmínkách se mohou objevit vysoce karcinogenní aflatoxiny. Aflatoxinům se daří ve vlhkém prostředí a zůstávají toxické i po tepelném zpracování. Jejich výskyt v potravinářských výrobcích, které se vyrábějí v Evropě, je poměrně nízký. Mnohem běžnější jsou v tropickém podnebí.

Zdroj obrázku: Freepik

Vysoce zpracované výrobky

Vysoce zpracované potraviny obsahují nejen sůl, ale také množství chemických přísad, které mají zlepšit jejich chuť, konzistenci, vůni a další parametry, které organolepticky vyhodnocujeme. Tyto přidané látky, ačkoli jsou schváleny pro použití v potravinářském průmyslu, mohou mít negativní zdravotní následky, když se konzumují ve velkých množstvích. Barviva, zvýrazňovače chuti, zápach a všudypřítomný glukózo-fruktózový sirup používaný při výrobě vysoce zpracovaných potravin zvyšují riziko zánětu a pravděpodobnost vzniku rakovinových buněk.

Doporučený článek:  Tato jídla ke snídani zatíží trávení a nedodají potřebnou energii

Slané a sladké občerstvení a výrobky rychlého občerstvení jsou, podobně jako vysoce zpracované potraviny, plněny barvivy, konzervačními látkami, zvýrazňovači chuti, vůně a textury. Mají nás „vést nosem“ a v tomto ohledu jsou velmi účinné. Již dlouho je známo, že konzumace tohoto typu výrobků je návyková. Zahlcuje chuťové pohárky a způsobuje, že necítíme chuť přírodních produktů. Spadáme do jakéhosi začarovaného kruhu a do nabídky zařazujeme stále více produktů obohacených chemickými přísadami.

Zdroj: https://www.credihealth.com/blog/fast-food-and-cancer-relation/, https://ceh.org/latest/press-releases/nationwide-testing-shows-many-canned-foods-still-contain-chemical-linked-cancer-birth-defects/, https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/substances/aflatoxins, https://www.elcaminohealth.org/stay-healthy/blog/skip-salt-cancer-healthy-eating, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2515569/, https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.3322/caac.21632, https://www.health.harvard.edu/cancer/eating-highly-processed-foods-may-raise-cancer-risk
.

Doporučené články