Slimáky lze chytit do pasti, rostliny ochrání také vaječné skořápky nebo káva

O rostliny na zahradě je nutné pečovat, abychom se dočkali bohaté úrody. Zpravidla to znamená záhony zbavovat plevele, zavlažovat, hnojit a okopávat. I když všechno toto uděláme, nemáme ještě zajištěné, že výsledek povede k bujnému růstu rostlin. Jakmile se na zahradě objeví slimáci, jsou pro plodiny hotovou pohromou. Jak proti nim bojovat?

Slimáci jako ničitelé rostlin

Na zahradě se vyskytují různí tvorové. Někteří jsou užiteční, jako například ptáci, včely a jiný hmyz. Další patří mezi škůdce, jako mšice či slimáci. Posledně jmenovaní se zpravidla objevují navečer, kdy jsou schopni do rána udělat velkou škodu na čerstvých lístcích. S chutí se pustí i do plodů jahod nebo některých druhů zeleniny. Bohužel přirozených predátorů mají slimáci na zahradě málo, proto se tak dobře množí. Je to nepříjemné, takže pak člověk hledá metody, jak se jich zbavit.

Doporučený článek:  Zápach ve dřezu má snadné řešení. Pomůžou zásoby, které najdeme v každé spíži
Zdroj obrázku: Freepik

Ruční sběr

Nejčastěji se využívá ruční sběr slimáků. Je to pomalé, pro někoho nepříjemné, ale docela účinné. Jen je třeba sbírat slimáky v gumových rukavicích, protože mají na sobě sliz, který jde velice těžko z dlaní umýt.

Návnada na slimáky

Kromě sběru jde proti slimákům použít návnadu připravenou z jednoho litru octa a jednoho litru piva. Tu nalijete do misek a nastražíte do míst, kde se slimáci nejčastěji pohybují. Znamená to tedy především na záhoncích se zeleninou, případně některými okrasnými rostlinami. Vůně, linoucí se z misek, slimáky přiláká a ti se v misce utopí.

Doporučený článek:  Hnojivo z kuchyně: rostlinám prospěje přípravek z jogurtu nebo banánových slupek

Dalším způsobem je vzít slepičí skořápky, ty nadrtit a jimi posypat prostor okolo rostlin, které chcete chránit. Tuto překážku slimáci stěží překonávají, takže rostliny jsou proti nim chráněné. Někdo tímto způsobem používá také sedlinu z černé kávy, která slimáky odradí.

Máte také vyzkoušenou některou metodu, která vám pomáhá v boji proti slimákům?

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/
.

Doporučené články