Citrusy domov provoní, osvěží a zbaví nečistot

Také máte slabost pro slaďoučké citrusové plody? Ať už jde o pomeranče, mandarinky, nebo grepy? Nebo i ty opravdu kyselé, jako jsou limetka a citron? Pak vás určitě potěší, že vaše oblíbené ovoce má mnohem více uplatnění než jen jako zdravá svačinka nebo základ osvěžujícího smoothie. Citrusy vám totiž mohou pomoci i při úklidu domácnosti. A na rozdíl od drahé chemie se nemusíte bát je využívat i v případě, že máte malé děti či domácí mazlíčky, jsou totiž zcela neškodné.

Doporučený článek:  Moly vyžene z kuchyně důkladný úklid a vůně bobkového listu

Velký úklid kuchyně

V kuchyni mají citrusy mnoho využití a určitě vás potěší, že své uplatnění najdou i nejedlé části ovoce. Pomocí citrusové kůry můžete snadno vyčistit mastnotu na sporáku nebo kuchyňské lince, a to i tu, se kterou se s jinými prostředky marně potýkáte. Stačí potřísněné plochy vydrhnout vnitřní stranou čerstvě oloupané kůry. Vysušenou pomerančovou nebo citronovou kůru pak můžete v prodyšném pytlíčku připevnit i ke košíkům myčky nádobí. Odstraní tak typický zápach a pomůže zlikvidovat bakterie, které v myčce mohou přežívat. Kůru je třeba po několika použitích vyměnit.

Doporučený článek:  V mikrovlnce můžeme připravit rychlou snídani, polévku, nebo dokonce dezert
Zdroj obrázku: Freepik

Citron na bělení prádla

Čerstvě vymačkaná citronová šťáva je nejen velmi aromatická, má také silné bělicí účinky. Hodí se hlavně na jemné prádlo, ale využít ji můžete na všechny textilie, které nejsou určené pouze k suchému čištění. Prádlo můžete před praním na půl hodinky namočit do vlažné vody s vymačkanou polovinou citronu nebo můžete citronovou šťávu nakapat do kastlíku pro bělidlo předtím, než spustíte pračku.

Voňavé pot-pourri

Sušená kůra citrusových plodů může váš byt také hezky provonět. Nepřekvapí, že citrusy se pravidelně objevují v různých pot-pourri směsích. Využít ji ale můžete i samostatně, například na toaletě či v koupelně, kde sušená kůra pohltí nepříjemné pachy a pomůže i proti vlhkosti. Také tady je třeba kůru pravidelně měnit vždy, když navlhne nebo když po několika dnech přestane vonět.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/27-household-uses-for-citrus-f-46057
.

Doporučené články