Šetřit vodou může každý. I malé změny každý den přispějí k úspoře a ušetří tisíce korun

Způsoby úspory vody by nás měly zajímat nejen občas, ale prakticky každodenně, protože voda patří k omezeným a ohroženým zdrojům. Přitom mnohdy není potřeba dělat mnoho, stačí jen pár drobných návyků, které vám pomohou vodou šetřit.

Koupel pouze za odměnu

Většina lidí se alespoň jednou denně myje. Patříte k příznivcům dlouhé relaxační koupele ve vaně naplněné až po okraj vodou s oblíbenou pěnou? Bohužel ochrana vody musí mít přednost. Při sprchování je spotřeba vody a energie mnohem nižší. Kromě toho také ušetříte spoustu času. Pokud je pro vás rozloučení s horkou koupelí ve vaně extrémně bolestivé, dopřejte si toto potěšení, ale jen jednou či dvakrát do roka.

Doporučený článek:  Avokádo může dozrát za jediný den. Stačí ho vložit do sáčku a počkat do rána

Vypněte ji, když se nepoužívá

Vypínáte při čištění zubů vodu nebo ji necháváte téct, protože je to přeci jen chvilka? Chyba! Za 2–3 minuty ztratíte asi 15 litrů čisté pitné vody. Totéž platí pro holení nebo mytí vlasů. Vyplatí se také zavřít kohoutky při důkladném mytí rukou. Takto můžete denně ušetřit skutečně ohromné množství vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Toaleta není popelnice

Záchodová mísa rozhodně nemá sloužit jako místo, kde budete splachovat drobné nečistoty. Takže zbytky jídla, nedopalky, vlasy, vatové tamponky nebo podobné věci by nikdy neměly končit v záchodové míse. Takto si koledujete nejen o to, že dojde k zablokování průchodnosti potrubí, ale může vám to způsobit spoustu dalších problémů.

Doporučený článek:  Podle mince vložené v mrazáku zjistíme, zda v domácnosti vypadl proud

Efektivní zařízení

Netěsnící kohoutky a splachovací nádržky jsou další cestou, kterou nám zbytečně uniká voda z bytů a peníze z našich peněženek. Proto je tak důležité pravidelně kontrolovat stav našich sociálních zařízení a reagovat, jakmile zjistíte, že něco není v pořádku. Pokud to sami nezvládnete opravit, nebojte se požádat o pomoc odborníka.

Pořiďte si myčku

Pokud ještě nemáte myčku, je tohle nejlepší důvod, proč si ji pořídit. Mytí nádobí tímto způsobem je mnohem ekonomičtější než v ruce. Klíčové je však zařízení spouštět až při úplném zaplnění a používat program označený jako „eco“.

Zdroj: https://www.ofwat.gov.uk/households/conservingwater/watersavingtips/
.

Doporučené články