Slupky z ovoce a zeleniny usnadní běžné činnosti v domácnosti

Končí v odpadkovém koši nebo na kompostu či v bioodpadu. Ale naprosto zbytečně, protože slupky od různých druhů zeleniny nebo ovoce mohou ještě přinést užitek. Jsou výtečnými pomocníky v domácnosti. Slupka od banánů poslouží jako čistidlo na boty, ale také jako velmi účinné hnojivo. Výhoda? V obou případech jsou tyto prostředky zcela zadarmo. Jaké další druhy slupek se mohou použít při každodenních činnostech a ušetří peníze za kupované výrobky?

Ve stylu zero waste

Banány patří mezi nejpopulárnější ovoce, které má navíc dokonalý „obal“, hodí se proto na svačiny do školy i do práce. Slupka navíc dobře poslouží ne jako zbraň proti nepřátelům na schodech, ale jako elegantní čistidlo na kožené boty. Vnitřní stranou slupky se vytře kůže a zbaví se tak nečistot. Následně se povrch očistí hadříkem. Dokonalé řešení zapadá do životního stylu zero waste. Banánové slupky se mohou použít též pro výrobu domácího hnojiva, stačí je nasušit a rozemlít, přidat přímo do substrátu nebo přisypat do vody a roztokem zalévat pokojovky.

Doporučený článek:  Banánová slupka prospěje rostlinám doma i na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Blyštivé zrcadlo i příbory

Neméně užitečné jsou bramborové slupky, které končí zabalené v novinovém papíru v popelnici, přitom mohou ještě dobře posloužit při úklidu. Konkrétně se jimi mohou leštit zrcadla nebo měděné ozdoby či příbory. Bramborové slupky se nadrtí a smíchají s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Do připraveného roztoku se namočí hadřík a očistí se jím lesklé předměty. Během chvilky se vše bude lesknout jako při použití nejdražších produktů pro očistu koupelny.

Zářivý nábytek pomocí citronu

A jak docílit, aby se také nábytek leskl, až oči přecházely? Pomohou citronové slupky, do kterých se nakape éterický olej. Slupkou se následně očistí nábytek, na závěr se doleští suchým hadříkem. Nábytek se bude krásně lesknout, k tomu se místnost provoní citrusovou vůní. Použití citronových slupek je známé, ale kupodivu lze využít i cibulové. Slupky ze dvou cibulí se svaří ve vodě po dobu pěti minut, roztok se nechá zchladnout a dobře poslouží jako efektivní hnojivo.

Zdroj: https://www.tomsofmaine.com/good-matters/healthy-feeling/7-uses-for-vegetable-and-fruit-peel-leftovers
.

Doporučené články