Řeřicha je víc než velikonoční dekorace. Pro své účinky patří do jídelníčku po celý rok

Klíčky řeřichy vypadají nenápadně, a tak jsou i značně nedoceněné. Možná byste to neřekli, ale řeřicha obsahuje více vitamínů než například citrusové plody. Pěstovat ji můžete sami doma a postačí vám k tomu obyčejná vata.

Pyšní se kořenitou chutí, která pro někoho může působit až nahořkle. Lze ji konzumovat jako součást salátu nebo jako ozdobu na obloženém chlebíčku. Skvěle chutná i v polévce. Kromě toho, že vás nabije zdraví prospěšnými látkami, pomůže vyřešit i různé zdravotní neduhy. Zjistěte, na co jsou dobré tyto (ne)obyčejné klíčky.

Doporučený článek:  Po padesátce je nutné změnit jídelníček a omezit některé produkty

Nejen na Velikonoce, ale po celý rok

Řeřicha bývá mezi lidmi nejpopulárnější v období Velikonoc. Vyplatí se ji ovšem konzumovat po celý rok. Tato vitaminová bomba je velice levná a zároveň cenná. Je zdrojem vitamínu C, A, B, K a obsahuje také železo, hořčík, vápník, jód a chrom.

Možná máte zafixované, že zdravé suroviny nevypadají na první pohled úplně lákavě. V případě řeřichy musíme odporovat. Její klíčky patří mezi výjimky. Skvěle totiž vypadají například na chlebíčcích, v salátu nebo jako zelená ozdoba na talíři s polévkou. Myslete ale na to, že řeřichu není vhodné vařit. Zhořkla by.

Doporučený článek:  K zimě patří citrusy. Většina lidí však dělá chybu, nejcennější část ovoce zásadně vyhazují
Zdroj obrázku: Freepik

Nízkokalorické klíčky léčí

Vzhledem k vysokému podílu vitamínu C je řeřicha skvělým antioxidantem. Podporuje obranyschopnost organismu a zpevňuje cévy. Má detoxikační a dezinfekční vlastnosti. Mimo to má také projímavé účinky a reguluje výkyvy cukru v krvi. Díky obsaženému železu je naklíčená řeřicha vhodná v případě, že často pociťujete poklesy energie nebo sezónní slabost a únavu. Je vhodné ji zařadit i během léčby chudokrevnosti.

Mimo to je její konzumace vhodná při osteoporóze, poruchách krevního oběhu, onemocnění ledvin, štítné žlázy nebo slinivky břišní. Výjimkou v tomto případě není, ani pokud bojujete se střevními parazity, ischemickou srdeční chorobou, bronchitidou či revmatismem.

Doporučený článek:  Hrozny patří mezi nejkaloričtější ovoce. Tělu dodají i velké množství cukru

Výzkumy dokázaly, že má řeřicha značný podíl na zlepšení stavu vlasů a nehtů. Skvěle působí i na pleť, neboť zklidňuje akné, záněty a zesvětluje pigmentové skvrny.

Pokud si hlídáte kalorický příjem, nemusíte se děsit. Řeřicha má nízký obsah kalorií – na 100 g připadá 32 kcal.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-watercress
.

Doporučené články