5 stravovacích návyků, které ničí trávení a způsobují problémy. Změňte svůj jídelníček ještě dnes

Zdraví se skrývá ve střevech. Trávení má vliv na stav imunity a rozhoduje o tom, zda je člověk štíhlý, nebo otylý. Fungující metabolismus se zdravým střevním mikrobiomem jsou obrannými štíty lidského těla, což si mnozí často neuvědomují. Jaké zlozvyky poškozují trávení a mohou vést k potížím?

1.    Nedostatek ovoce a zeleniny

Rada nad zlato? Lékaři i výživoví specialisté doporučují konzumovat pět porcí zeleniny a ovoce denně, přičemž by mělo jít o každodenní a ne nahodilý příjem vlákniny. Jen tak lze pravidelně vylučovat toxiny a usazeniny z těla a zlepšit látkovou výměnu. Škodlivé jsou diety s nízkým obsahem vlákniny, které mohou dokonce narušit střevní mikrobiom nebo zpomalovat chod střev. Na vině může být také přílišná konzumace bílého pečiva, bílé rýže nebo klasických těstovin.

Doporučený článek:  Zdraví versus rychlost: Jak udržet nutriční hodnoty při vaření v mikrovlnce

2.    Příliš cukru ve stravě

Dalším neméně závažným zlozvykem je přílišná konzumace cukrů ve všech podobách včetně náhražek, jako je glukózo-fruktózový sirup nebo jiná sladila. Nadbytek cukru vede k nárůstu hmotnosti, množení škodlivých bakterií ve střevech a vzniku zánětů střev vedoucích k dalším závažným onemocněním.

Zdroj obrázku: Freepik

3.    Láska k masu

Maso je zdrojem bílkovin a aminokyselin, ale nesmí se to s jeho konzumací přehánět. Maso a masné výrobky jsou hůře stravitelné, především hovězí maso, přičemž živočišné tuky mohou oslabit fungování střev a vést k nárůstu hmotnosti.

Doporučený článek:  Dobře vybrané potraviny v létě osvěží a přispějí k hydrataci těla

4.    Kouření a pití alkoholu

Drogy v podobě alkoholu a nikotinu jsou podle vědců dalšími narušiteli poklidného trávení. Přílišné pití alkoholu navíc může vést k rozvoji cirhózy jater nebo zvýšit riziko vzniku rakoviny. Oba zlozvyky navíc narušují střevní mikroflóru a zhoršují peristaltiku střev.

5.    Antibiotika, léčiva a další farmaceutické výrobky

Neexistuje snad lék, který by neměl vedlejší účinky, proto je nutné léky brát jen na základě doporučení lékaře. Platí to především pro antibiotika nebo léky na předpis, které mohou ovlivňovat fungování trávení, způsobovat mykózy gastrointestinálního traktu nebo genitálního ústrojí.

Zdroj: https://zonia.com/5-eating-habits-that-cause-digestive-problems
.

Doporučené články