Recept na domácí lék na všemožné nemoci z plevele

To, co někdo považuje za plevel, má jiný za skvělou léčivou bylinku. Kopřiva je rostlina, která je již odpradávna využívána pro různé účely. Můžete si z ní připravit čaj, polévku nebo ji použít do kosmetických přípravků. Používá se ve formě sušených listů, oplachů vlasů nebo se z ní vyrábí kopřivový šampon, který je skvělý pro vlasy.

Připravte si kopřivovou tinkturu

Kopřivová tinktura je zdraví uzavřené v láhvi. Pokud si ji chcete správně připravit, nejlepší je k tomu využít mladé listy kopřivy. Ideální je sklizeň kopřivy v květnu, tehdy listy obsahují nejvíce cenných látek. Na nasbírané listy nalijte horkou vodu, jemně je otřeste, abyste je zbavili přebytečné vody, a následně je vložte do odšťavňovače.

Doporučený článek:  Bezlepkové pirohy plněné zeleninou a houbami: vyzkoušejte recept polské hvězdy Anny Lewandowské

K vytvoření tinktury budete potřebovat půl litru šťávy z listů a půl litru lihu nebo vodky o obsahu alkoholu minimálně 40 procent. Obě složky zkombinujte a nechte odstát alespoň dva týdny. Abyste mohli využít co nejčistší složky z kopřivy, sbírejte ji mimo silnice, budovy a pole.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy tinkturu využít

Tato tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit své tělo od toxinů. Kopřiva má totiž skvělé diuretické vlastnosti. Používat by ji měli i lidé s problémy trávicího traktu, tinktura podporuje sekreci žluči, urychluje trávicí proces a také zvyšuje chuť k jídlu. Jedna polévková lžíce tinktury denně reguluje srdeční práci a vyrovnává krevní tlak.

Doporučený článek:  Květy divoké růže jsou krásnou ozdobou na talíři i netradiční složkou do sladkého džemu

Celá rostlina obsahuje mnoho cenných látek. Proto si tinkturu můžete vyrobit také z kořene této rostliny. Nejdůležitější prvky v kopřivě jsou vápník, železo, křemík, hořčík, vitamíny C, K, B, serotonin, flavonoidy a kyselina máselná, kofeinová a jantarová. Kopřiva zlepšuje proces čištění těla. Kromě toho se doporučuje i diabetikům, protože normalizuje hladinu glykémie.

Zdroj: https://documentingsimpleliving.com/nettle-tincture-recipe/
.

Doporučené články