Při přípravě masa, salátů, polévek nebo pomazánek je výborné používat čerstvé byliny, které jídlu dodají lahodnou chuť. V současné době není problém tyto byliny koupit v supermarketu, a to v květináči. Jsou většinou určené k rychlému použití. Velmi často se totiž stane, že záhy rostliny schnou, chřadnou a nakonec hynou. Je to škoda. Přitom stačí provést pár triků, aby vám dobře rostly po celý rok. Které to jsou?
Bylinky ze skleníků
Je třeba si uvědomit, že koupené bylinky se pěstují ve sklenících, kde je teplo. Navíc mají neustálý přísun vláhy a živin. V prostředí běžné české kuchyně se jim pak pochopitelně nemusí dařit, protože mají za sebou náročný transport a skladování v chladicích boxech.
Zažívají teplotní šok, který je oslabuje. V takovém stavu si je zákazník přinese domů do bytu, kde se najednou ocitnou v teple. Zesláblou bylinu pak snadno napadnou plísně.
Jak se o zakoupené bylinky starat
Po příchodu domů byste měli nově pořízenou bylinu ostříhat až na výšku 6 centimetrů. To, co z ní odříznete, je možné spotřebovat při přípravě jídla nebo usušit. Jakmile odstraníte výhony, ke kořenům se dostane více světla. Dále byste měli rostlinu přesadit do květináče, na jehož dno dáte štěrk nebo keramzit a navrch zeminu, které nechybějí potřebné živiny:
- Pro majoránku, tymián a bazalku vybírejte mělkou nádobu, protože nekoření hluboko.
- Naproti tomu meduňka, máta, estragon a rozmarýn potřebují hlubší a větší květináč.
Co udělat po přesazení
Jakmile rostliny přesadíte, dopřejte jim zálivku a dejte je na místo, kam přímo nesvítí sluneční paprsky, přitom je tam ale dostatek světla. Svědčit jim bude i chládek. V zimě je však chraňte před působením mrazu. Zanedlouho by se byliny měly zase zazelenat a vy budete moct sklízet jejich výhonky a používat je při vaření nejrůznějších pokrmů.
Zdroj: https://www.squaremilefarms.com/post/how-to-keep-supermarket-herbs-alive-5-top-tips