Při vážení záleží na denní době. Odborníci doporučují nejlepší interval a čas

Díky pravidelnému vážení budete mít přehled o tom, zda si udržujete správnou váhu, nebo jestli se vám podařilo zhubnout. Velmi ale záleží na tom, kdy se zrovna vážíte. Aby byla váha opravdu vaším pomocníkem, je potřeba dodržovat několik pravidel.

Váha jako ukazatel zdraví

Na váhu si většinou stoupají ti, kteří se snaží zhubnout. Můžou tak sledovat svůj pokrok k dosažení cíle a získat motivaci, aby dále pokračovali. Váha taky může napovědět, jestli jste zvolili správný jídelníček a cvičení. Vážit by se měli i lidé, kteří se o hubnutí nesnaží. Pokud vám začne výrazně kolísat hmotnost, může to být příznakem různých nemocí.

Doporučený článek:  Podzimní produkty skvěle obohatí vegetariánský jídelníček

Kolísání hmotnosti během dne

Aby byly výsledky opravdu spolehlivé, měli byste mít na paměti, že váhové výkyvy, které můžou být až 3 kg, nemusí být známkou hubnutí ani přibíraní. Tělo neustále pracuje, a proto se během dne mění i jeho hmotnost. Hmotnost může ovlivňovat denní doba, den v týdnu, činnost, kterou jste vykonávali těsně před vážením, jídlo a tekutiny, které jste před vážením konzumovali, hormony taky hrají velký vliv, stejně jako zácpa a zadržování vody v těle.

Doporučený článek:  Správně nasušené houby se budou hodit po celou zimu. Zpracovat je lze na sto způsobů
Zdroj obrázku: Freepik

Zadržování vody způsobuje přibíraní

I když pečlivě dodržujete jídelníček a cvičební plán, může se stát, že vám váha ukazuje více, než jste měli na začátku. Je to normální, protože po jídle nebo velkém množství tekutin váha může ukazovat více. Proto je důležité vážit se ráno. Ráno je totiž váha vždy nižší než večer. Ukazatel hmotnosti taky může výrazně poskočit kvůli zadržování vody v těle. Voda v těle se začne zadržovat, pokud jíte příliš slaná jídla, konzumujete kávu a alkohol nebo kvůli hormonálním výkyvům. Ženy by se neměly vážit před ani během menstruace.

Doporučený článek:  Domácí ořechy jsou k nezaplacení. Zasazení a péči o ořešák zvládne úplně každý

Váha ukazuje méně

Váha může v některých situacích ukazovat i podhodnocený výsledek. Nejčastěji je to po intenzivním tréninku nebo saunování.

Jak získat co nejpřesnější hodnotu?

Aby bylo měření co nejpřesnější, odborníci doporučují vážit se ráno po návštěvě toalety, ale před snídaní a tréninkem. Vážit se stačí pouze jednou týdně. Vyplatí se udělat si plán a vždy jednou za týden ve stejný čas i den si stoupnout na váhu. Jedině tak budete mít co nejpřesnější výsledky. Vážení by mělo probíhat bez oblečení a bot.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/health/bathroom-scales/the-best-time-to-weigh-yourself-a9696668449/
.

Doporučené články