Rebarbora je rostlina, kterou si můžete snadno vypěstovat na zahradě a poté ji používat například při pečení. Pravdou ale je, že rebarboru nemůžete používat celou, protože některé její části obsahují nebezpečné toxiny. Můžete z ní udělat nejen zavařeniny, ale také ji přidat do pečiva. Mnozí si ji vychutnají také syrovou. Jaké části rostliny ale nejíst?
Rebarbora obsahuje spoustu vitaminů
Rebarbora obsahuje mnoho vitaminů, mezi nejoblíbenější patří vitamin C, A nebo E. Také je plná draslíku, kyseliny listové a vlákniny. V létě se hodí nejen jako součást drinků, ale také z ní můžete upéct výborný koláč. Obsahuje minerály, jako je hořčík, draslík či vápník. Pro lidské tělo jsou důležité také antioxidanty, které vyženou škodlivé látky z těla.
Rebarbora je především kyselá, hodí se tak na pečení sladkých dezertů, kterým dodá skvělou chuť. Můžete ji jíst i samotnou jen s cukrem. Dávejte si ale pozor, jaké části rostliny si dáte, protože některými se můžete snadno přiotrávit. Jedlou částí rebarbory jsou totiž pouze její stonky, listy byste měli ořezat a vyhodit do koše. Je to kvůli obsahu kyseliny šťavelové.
Jak poznáte otravu rebarborou?
Pokud sníte velké množství kyseliny šťavelové, tělo na to bude reagovat nejen alergickou reakcí, ale dostavit se mohou další příznaky otravy. V některých případech se krystaly uloží v ledvinách, které nebudou naplno fungovat. Otrava listy rebarbory je sice vzácná, ale pro někoho nezkušeného to může být velmi nebezpečné.
Objeví se nevolnost, zvracení, ale také průjem. Postižení lidé mají většinou problémy s polykáním a bolestí krku a žaludku. Někdy ale následky mohou být daleko závažnější. Selhání ledvin nebo problémy s dýcháním nastanou, pokud otravu nebudete řešit včas. Vyplatí se tak naučit, jaké části rebarbory jsou vhodné k jídlu, protože by byla škoda ji zavrhnout.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/rhubarb-leaves