Rajčata lze snadno vypěstovat i na balkoně

Doma vypěstované potraviny jsou pochopitelně mnohem zdravější než ty, které běžně najdete v regálech supermarketů. Jejich pěstitelé také přísahají, že jsou chutnější, ale to už vstupujeme na tenký led osobních preferencí. Faktem nicméně je, že vypěstovat si doma třeba zeleninu, nebo alespoň bylinky mohou nejen lidé z rodinných domů se zahradou, ale i v městských bytech. Nejlépe jsou na tom pochopitelně ti měšťáci, kteří mají k dispozici vhodně situovaný balkon. I na něm totiž vyrostou třeba rajčata, pokud se o ně správně postaráte. A pak vám pomohou s pěstováním jiných rostlin.

Doporučený článek:  Žížaly urychlí rozklad organického odpadu a tvorbu kompostu

Jak pěstovat rajčata na balkoně

Rajčata sice mají ráda spíše jihoevropské podmínky, ale i díky klimatické změně se jim stále lépe daří také u nás. Na zahradách se většinou pěstují ve sklenících, kde jsou chráněná před větrem a teplotními výkyvy, které rajčatům vadí. Na totéž se budete muset připravit i na balkoně. Květináče s rajčaty umístěte do závětrného kouta balkonu, klidně pod stříšku, která bude keříky chránit před prudkým deštěm i poledním světlem.

Zdroj obrázku: Freepik

Plody do kuchyně

Spolu s rajčaty je vhodné pěstovat i oblíbené bylinky, které pak můžete rovnou použít na rajčatový salát. Jednotlivé keříky rajčat by sice měly být dost daleko od sebe, aby si vzájemně nestínily a nepraly se o stejné živiny, ale tyto proluky můžete využít právě pro bylinky. Čerstvě sklizená rajčata je pak samozřejmě nejlepší rovnou zkonzumovat.

Doporučený článek:  Slupky z ovoce a zeleniny je škoda jen tak vyhodit. Rozzáří domácnost a zachutnají rostlinám

Keříky na hnojivo

Ale skončit tím, že sníte plody své práce, by bylo předčasné. Rajčatové keře totiž můžete snadno zkompostovat a udělat z nich tak hnojivo na další rok. A opět to můžete udělat i doma. Na jeden keřík budete potřebovat asi litr vody. Keř i listy nasekejte, zalijte dešťovou vodou a nechte asi dva týdny v kýblu. Směs několikrát do týdne promíchejte. Po dvou týdnech máte silné hnojivo, které můžete po naředění 1 ku 10 použít na okrasné květiny i jiné rostliny, které pěstujete.

Zdroj: https://balconyboss.com/garden/grow-and-care/how-to-grow-tomatoes-on-a-balcony/
.

Doporučené články