Majoránka je víc než obyčejné koření. V bylinné medicíně je oceňována už po dlouhá staletí

Majoránka patří mezi základní koření, které má doma snad každý Čech. Jde o typicky českou bylinu, kterou můžete použít do mnoha pokrmů. Bramboráky bez ní rozhodně neuděláte. Kromě toho ji ale můžete využít také na zdravotní neduhy, kterých je přes zimu vždy více než dost. Majoránková mast vám pomůže s ucpaným nosem i dýcháním. Jak ji doma naplno využít?

Majoránková mast na rýmu

Majoránková mast je jedním ze způsobů, jak můžete bylinu využít. Jde o úžasný lék na rýmu, ale doporučuje se také na těžko se hojící rány, dermatitidu, vředy, popáleniny, omrzliny nebo bodnutí hmyzem. Zakoupit ji můžete v lékárně nebo obchodě s bylinkami. Pro léčbu rýmy stačí rozetřít malé množství masti kolem nosních dírek. Používat ji lze až čtyřikrát denně.

Doporučený článek:  Sladké obalí nervy jen na chvíli. Lépe fungují bylinky, zaženou stres a pomohou usnout

Další možností je nálev z majoránky. Potřebujete 1 polévkovou lžíci sušené majoránky, 250 ml vody a trochu medu. Bylinu zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Nálev přeceďte a po vychladnutí přidejte trochu medu. Nálev můžete pít nebo používat na kloktání 2–3krát denně. Zklidní kašel a bolesti v krku, takže se vám bude hodit při nachlazení i infekci horních cest dýchacích.

Zdroj obrázku: Freepik

Majoránkový sirup při nachlazení

Sirup je také skvělou možností, jak se zbavit nachlazení, rýmy a kašle. Působí hřejivě, usnadňuje dýchání a tiší kašel. Připravte si 1 hrnek sušené majoránky, 1/2 litru vody, 4 stroužky česneku, 4 lžíce medu a šťávu z 1 citronu. Bylinu vložte do sklenice a zalijte vroucí vodou. Až směs vychladne, přidejte oloupaný česnek a citron. Zavřete sklenici a odložte. Potom sirup přeceďte a můžete polykat 1 polévkovou lžíci několikrát denně.

Doporučený článek:  Citronovou trávu lze snadno vypěstovat na zahradě. Stane se netradiční dekorací i skvělou bylinou

Poslední možností je inhalace majoránky. Doporučuje se to hlavně při rýmě, ucpaném nosu, poruše čichu nebo bolesti hlavy. Potřebujete 2 polévkové lžíce sušené majoránky a misku s půl litrem vroucí vody. Po pár minutách se nakloňte nad nálev, zakryjte hlavu ručníkem a vdechujte léčivou páru asi 10 minut. Uvidíte, že se vám bude mnohem lépe dýchat.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5336204/, https://www.rxlist.com/marjoram/supplements.htm, https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/marjoram, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871212/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-marjoram
.

Doporučené články