Zelná dieta se často objevuje pod názvem prezidentská nebo dieta Kwaśniewského, za rozličnými názvy se skrývá hubnoucí režim založený na zelí. Je oblíbená, protože slibuje zázraky v podobě shození až šesti kilogramů během pouhých sedmi dní. Zatímco lidé jásají, odborníci kroutí nevěřícně hlavou, je monotónní, přísná a hlavně nezdravá. Při návratu k původnímu životnímu stylu navíc hrozí výrazný jojo efekt. V čem vlastně dieta spočívá?
Vše se točí okolo zelí
Za zelnou dietou stojí doktor Jan Kwaśniewski, který se shodou okolností jmenuje úplně stejně jako člověk, který ji zpropagoval. V době prezidentského mandátu totiž tuto dietu držel Aleksander Kwaśniewski, tento stravovací režim tak získal na popularitě nejen v Polsku. Sedm dní se drží přísná dieta, kdy základem je zelná polévka, což má za cíl detoxikovat organismus od nežádoucích látek a vyplavit je z těla ven. Právě díky tomu lidé mohou zhubnout až šest kilogramů během týdne.
Ráno, v poledne, večer
Zelí během celého dne? Právě tento začátek dietního režimu je podle odborníků na výživu nezdravý. A jak by se měla zelná polévka připravovat, aby se dosáhlo kýžených výsledků? Připravuje se z bílého zelí spolu se šesti cibulemi, se dvěma zelenými paprikami a přidává se celer a šest rajčat. Dochucuje se česnekem, chilli a pepřem. Tato polévka se musí konzumovat k snídani, k obědu i k večeři během prvních tří dnů. Následně se může přidat ovoce a maso v malém množství.
Klady a zápory zelné diety
Mezi výhody této diety rozhodně patří krátká doba, po kterou se musí držet. Současně není potřeba drahých surovin a připravuje se pouze jedno jídlo stále dokola. Připravit polévku nadto není složité a příprava nezabere příliš času. Mezi benefity lze rozhodně počítat také úbytek váhy, ale ten je způsobený spíše odvodněním a velkým energetickým útlumem v příjmu kalorií. Nevýhodami jsou monotónnost a nevyváženost pokrmů, kdy se nedostává tělu potřebných živin ani dostatek energie. Chybí příjem vitamínů, minerálů, bílkovin i vlákniny, naprostým vyloučením tuků se navíc zamezuje vstřebávání vitamínů a dochází ke zpomalení metabolismu. Největším problémem je pak rozhodně extrémně rychlý jojo efekt po návratu k běžné stravě.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/a-z/cabbage-soup-diet