Pomalé jedení a vychutnávání všemi smysly podpoří hubnutí

Držet dietu a trápit se omezeným výběrem pokrmů, které vám vlastně vůbec nechutnají? Odborníci přicházejí s mnohem jednoduššími radami, jak zhubnout. Jedna z nich je vlastně tak prostá, že nemá konkurenci. Jezte prostě jen tolik, kolik potřebujete, a nepřecpávejte se. Říkáte si, co je tohle za radu? Opravdu funguje, jedná se o účinnou metodu, která stojí na tom, že se při jídle věnujete opravdu jen stravování a soustředíte se na každé sousto. Díky tomu sníte mnohem méně a podaří se vám zhubnout.

Co jste jedli naposledy?

Během pár minut zhltnout oběd a běžet zase zpátky k počítači? Tímto způsobem rozhodně nezhubnete, dokonce si přivodíte zažívací obtíže. Většina lidí se stravuje v rychlosti, proto sní více, než je záhodno. Experti proto radí jíst soustředěně. Mnoho strávníků totiž několik hodin po jídle ani neví, co bylo k obědu. Změnit tento přístup je snadné. Po objednání jídla nebo přinesení talíře s jídlem zkuste nejprve jíst očima.

Doporučený článek:  Hydratace je klíčem ke zdraví. Správnou hladinu vody v těle prozradí jednoduchý kožní test
Zdroj obrázku: Freepik

Jak jíst očima

Jak si vědci představují, že by lidé měli jíst očima? Pro dokonalý požitek z jídla je potřeba jej vnímat všemi smysly. Nejprve zapojte oči a prohlédněte si talíř ze všech stran. Posuďte, jak vypadá, proč hraje různými barvami nebo z čeho se pokrm skládá. Po chvilce pozorování zapojte čich a posuďte vůni jídla. Těmito podněty vysíláte do mozku signál o konzumaci pokrmu ještě předtím, než vezmete do ruky vidličku.

Vychutnejte si každé sousto

„Já už to mám snědené?“ Kolik lidí vysloví tuto větu, když vidličkou napichují jídlo, a přitom sledují očima monitor počítače či mobilu nebo obrazovku televize. Talíř prázdný, přitom tělo by stále jedlo. To jsou důvody, proč lidé následně zkonzumují mnohem více potravy, což vede k nárůstu hmotnosti. Příště vezměte do ruky vidličku a každé sousto si vychutnejte, pomalu žvýkejte a až po rozmělnění jednotlivých kousků polkněte. Oběd bude tímto způsobem sice trvat o poznání déle, ale rychle poznáte sami, že sníte poloviční porci a budete mít dost. Mozek totiž bude mít včas vyslat signál, že pro tuto chvíli množství stačí.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8017325/, https://www.uchicagomedicine.org/forefront/weight-management-articles/eating-slower-may-help-with-weight-loss, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279994/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8618649/
.

Doporučené články