Poklad našich zahrad: jablka nám dodají v každém období přesně to, co potřebujeme

Jablka jsou nejen sladkým ovocem, ale v minulosti znamenala plodnost, lásku a vyjadřovala dlouhověkost. V křesťanství to byl symbol pokušení, však všichni známe Adama a Evu z ráje. Jablko je plodina, která byla objevena už před mnoha staletími. Hodně často o něm můžete slyšet v příslovích. Co všechno o jablku ještě nevíte?

Jablko je symbolem mnohých firem

Nakousnuté jablko dnes potkáte na každém rohu. Firma Apple si ho zvolila jako svůj symbol a dnes patří její produkty mezi nejprodávanější po celém světě. V Americe je symbolem zase jablečný koláč, stejně jako Socha svobody. Jaké vlastnosti má jablko a proč ho milují děti i dospělí? Obsahuje totiž spoustu vitaminů a minerálů, které ocení váš organismus. Navíc je snadno dostupné po celý rok.

Doporučený článek:  Těstoviny, rýži i brambory lze nahradit alternativou s nižším glykemickým indexem

Obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, ale také betakaroten, pektin nebo důležité minerální látky. Jablka si můžete nastrouhat, ale také upéct, hodí se do ovocných salátů nebo smoothie. Dezerty z jablek jsou výborné. V syrovém stavu jablko může vyčistit organismus a hodí se pro všechny, kteří chtějí zhubnout. Navíc má velmi málo kalorií a také nízký glykemický index.

Zdroj obrázku: Freepik

Konzumací jablek se hydratujete

Jablko slouží jako skvělá svačinka. Můžete ho sníst se slupkou nebo bez, pravdou ale je, že slupky obsahují velmi důležité látky, které by byla škoda nevyužít. Jablka obsahují vlákninu, která reguluje práci střev a také chrání před zácpou. Vědci také dokázali, že pokud si dáte jedno jablko denně, pokryjete tím skoro jednu celou dávku vitaminu C.

Doporučený článek:  Cena zeleniny roste, tyto druhy ale nestojí mnoho a prospějí zdraví

Proč ještě se vyplatí jablka jíst pravidelně? Díky nim můžete ochránit svůj organismus například před rakovinou. Zbavíte se žlučových kamenů, také příznivě působí na práci jater. Pektiny obsažené v jablkách zase pomohou udržet zdravou hladinu cholesterolu. Konzumací jablek rozhodně nic nezkazíte, dejte si ale pozor, abyste do svého těla nedostali více vlákniny, než je nutné.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-apples
.

Doporučené články