Švestková šťáva je nápoj se skvělými vlastnostmi, který se doporučuje zejména lidem se střevními problémy, ale nejen to. Pití této šťávy má pozitivní vliv na celé tělo, dodává energii a zlepšuje imunitu. Dopřejte si jej každé ráno na prázdný žaludek a účinky na sebe nenechají dlouho čekat.
Šťáva pro nemocná játra
Ukázalo se, že švestková šťáva podporuje funkci jater. Doporučuje se pít ji i při žloutence, protože čistí tělo od toxických látek. Podle studie z roku 2010 pití sklenice švestkové šťávy denně ovlivňuje normální hladinu krevního tlaku. Draslík obsažený ve švestkách reguluje hladinu sodíku v těle, který je zodpovědný za zvýšený tlak.
Švestková šťáva obsahuje cenný prvek bór, který se používá při léčbě onemocnění kostí, jako například při osteoporóze nebo osteoartritidě. Studie provedené na přelomu let 2016 a 2017 ukázaly, že švestková šťáva pomáhá zvyšovat hustotu kostí u žen během menopauzy. Bór má také vliv na rychlejší hojení ran a snižuje zánět.
Pomáhá s hubnutím, ale není pro každého
Bohatství vlákniny v sušených švestkách se doporučuje lidem, kteří se snaží zhubnout. Dlouhodobě zasytí, má nízký glykemický index a přítomnost sorbitolu ovlivňuje pomalejší absorpci glukózy. I když je šťáva ze sušených švestek mimořádně zdravá, ne každý po ní může sáhnout. Kontraindikace se vztahují na pacienty s ulcerózní kolitidou nebo pacienty s hyperaktivním močovým měchýřem – tito lidé by konzumaci švestkové šťávy měli konzultovat s lékařem.
Švestkovou šťávu byste neměli konzumovat během průjmu, protože může ovlivnit intenzitu nepříjemných problémů. Naopak při problémech se zácpou se švestková šťáva vysoce doporučuje. Na přípravu šťávy budete potřebovat pouze 6 švestek a dvě sklenice vody. Švestky bez pecek nakrájejte a vložte do litrové nádoby a zalijte horkou vodou. Nechte jeden den stát a pijte každý den maximálně 200 ml.
Zdroj: https://optimisticmommy.com/healthy-plum-juice-recipes/