Po vypití kávy běží většina lidí ihned na toaletu. Tento jev se pokoušejí objasnit vědci

Milovníci kávy nám dají za pravdu, že po jejím vypití musí rychle běžet na toaletu. Vědci dlouho zkoumali, jakou látkou to může být způsobeno, protože jedno bylo jisté – jednalo se o několik minut po vypít hrnku tohoto lahodného černého moku. Káva sice patří mezi tekutiny, které jsou našemu tělu prospěšné, záleží ale na tom, jak kávu pijete.

Jak spolu souvisí pití kávy a toaleta?

Káva je velmi populární nápoj, a to nejen v České republice. Ukazuje se, že ho milují miliony lidé po celém světě. Někdo si dává kávu černou, jiní si do ní přidávají mléko nebo cukr, aby jim káva lépe chutnala. Nic to ale nemění na tom, že káva podporuje pohyb střev, a kvůli tomu budete mít velkou potřebu jít na záchod. V kávě je látka, která vyvolá tento pohyb. Některé studie dokonce ukazují, že je pití kávy účinnější při vyvolání stolice než teplá voda.

Doporučený článek:  Banány jsou oblíbené. Skvěle doplní jídelníček a využití najdou i slupky

Látkou, kterou to způsobuje, ale není kofein, jak by se na první pohled mohlo zdát. I bezkofeinové kávy totiž způsobují tento jev. Káva obsahuje i další sloučeniny, které za tím mohou stát. Jak tedy vysvětlit to, co se děje po vypití denní porce kávy? Už během pár minut můžete cítit, že se vám chce na záchod. Vědci to vysvětlují následovně.

Zdroj obrázku: Freepik

Hned po několika minutách po vypití budete mít potřebu jít na záchod

Studie, která byla provedena již v roce 1998, ukazuje, že tlusté střevo patří mezi nejdelší orgány, a dokonce zažívá několik typů kontrakcí. Jejich četnost nebo trvání ovlivňuje spousta faktorů. Káva sice není v přímém kontaktu s tlustým střevem, ale látky v ní obsažené mohou spustit reakce, které zaviní, že se střeva rozpohybují. A zrovna v ten moment budete muset vyběhnout na toaletu.

Doporučený článek:  Cereálie a lepek patří do jídelníčku i těch nejmenších. Je důležité zařadit je včas

Káva stimuluje také uvolňování gastrointestinálního hormonu, který se jmenuje gastrin. Pití kávy, ať s kofeinem, nebo bez, může mít velký účinek na hladinu tohoto hormonu. Je to faktor, který uvedli vědci relativně nedávno. Některé sloučeniny v kávě pak mohou „spolupracovat“ s některým receptory v trávicím traktu.

Zdroj: https://drinkgoldenratio.com/a/blog/why-does-coffee-make-you-poop
.

Doporučené články