Vodní kámen jednou dostihne každou konvici. Naštěstí existuje extrémně rychlý způsob, jak se ho zbavit

Rychlovarná konvice je součástí téměř každé domácnosti. Má určitou životnost, ale tu můžete sami prodloužit. Nejhorší na vodním kameni je, že když už je ho v konvici příliš, tak se i přes použití filtrů může dostat například do čaje, kávy či výluhu. Existují naštěstí domácí způsoby, jak se tohoto nešvaru zbavit.

I když v poslední době čím dál tím více lidí používá filtry na vodu z kohoutku, občas se stane, že vodní kámen způsobí únik části usazenin. Tyto částečky vodního kamene se usazují na dně a po chvíli začnou vytvářet silnou, viditelnou a ne moc hezkou vrstvu. Tento problém můžete vyřešit bramborami, respektive jejich slupkami.

Doporučený článek:  Příliš tuku v jídle už nebude problém. Domácí triky oběd i večeři zachrání

Odkud se bere?

Za vznik vodního kamene v konvici může především tvrdost vody v připojeném přívodu. Čím větší tvrdost, tím rychleji se usazeniny tvoří na dně konvice. Jedná se vlastně o přítomnost iontů vápníku a hořčíku. Při vaření dochází v hydrogenuhličitanech vápníku a hořčíku k reakci, která je přemění na uhličitany. Ty se usazují na dně a stěnách konvice a tvoří kámen.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak předcházet tvorbě vodního kamene?

Dnešní doba nabízí velké množství cenově dostupných uhlíkových filtrů, které jsou účinnější než babiččiny způsoby čištění vodního kamene přes nálevku z filtračního papíru. Uhlíkové filtry absorbují nečistoty ve vodě, což nám umožní vychutnat si vodu bez toxinů. Mimo jiné filtry absorbují také chlór, jeho deriváty a organické sloučeniny. Použitím filtrů bude voda:

  • lépe chutnat,
  • lépe vonět,
  • bude mít zdravější barvu.
Doporučený článek:  Vodní kámen nebude mít proti produktům z kuchyně šanci

Jak se zbavit usazenin

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit usazenin na dně konvice. Rozebereme si ale tu méně všední, a především přírodní cestu, a sice použití slupekbrambor.

Jakmile se rozhodnete připravovat brambory, slupky v žádném případě nevyhazujte, pouze je omyjte. Poté je vložte do konvice, zalijte vodou a vařte. Po převaření vodou, nejlépe vícekrát, vodu vylijte a slupky vyhoďte. Po převaření naplněné konvice na maximum poznáte rozdíl.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/descaling-a-kettle-how-to-remove-limescale-from-kettle.html
.

Doporučené články