Pití vody má pravidla. Odborníci radí, jak dodržovat pitný režim správně

Každodenní pitný režim má zásadní vliv na zdraví, doporučuje se vypít přibližně dva až dva a půl litru vody. Může se zdát, že pít vodu je zcela běžná a velmi nenáročná činnost, kterou každý dělá dobře. Bohužel tomu tak není, problematické je hltání nebo pití nadměrného množství vody v jeden okamžik či výběr ledového nápoje. Jakých chyb se lidé dopouštějí při pití životadárné tekutiny nejčastěji a jaké může mít jejich konání důsledky?

Rychle vypít a honem na toaletu

Během intenzivního sportovního výkonu dochází k zahřátí těla i k přílišnému pocení, proto sportovci často sáhnou po lahvi a naráz ji vypijí. Hltání a rychlé doplnění tekutin je podle vyjádření expertů nebezpečné. Rychlé zavodnění vede totiž k ještě rychlejšímu vyloučení tekutiny, tělo ale stále trpí žízní. Větší množství vody navíc rozpouští sliny, což zpomaluje trávení. Odborníci proto radí pít postupně po malých doušcích, dávka by neměla přesáhnout 90 mililitrů.

Zdroj obrázku: Freepik

Pití po velké porci jídla

Pít při jídle málo, hodně, nebo vůbec? Lékaři jsou zajedno, že po velké porci tučného jídla potřebuje žaludek dostatek času na trávení. Dostatek žaludečních šťáv je potřeba, aby došlo k rozkladu potravin, což však při vypití velkého množství vody není možné. Poruchy trávení vedou ve vyšší míře k malátnosti, plynatosti nebo k dalším trávicím potížím, proto je možné pít velmi střídmě při jídle, ale pouze po malých doušcích.

Doporučený článek:  Přísné diety a drahé doplňky nemusí vůbec fungovat. Zhubnout pomůže zázračné ovoce

Ledová voda? Hrozí potíže!

Vypít sklenici vody s ledem v letním horku? Zaděláváte si na velký problém, chlad stahuje cévy a zpomaluje trávení, může docházet k bolestem v krku, ale také kloubů, zpomaluje se tep a hrozí kila navíc. Nevyplácí se ani pít ve spěchu, v běhu, nebo dokonce vestoje, protože tento způsob konzumace nápojů tělu škodí. O mnoho zdravější je pít pomalu a vsedě, aby se mohly tekutiny postupně vstřebat a nedošlo ke vzniku zánětů v těle. A po ránu? Než vypijete první sklenici vody, dejte tělu čas a několikrát polkněte, ranní sliny jsou blahodárné pro trávení, voda může několik minut počkat.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256, https://www.cdc.gov/healthyweight/healthy_eating/water-and-healthier-drinks.html, https://www.healthline.com/nutrition/drinking-with-meals, https://www.medicalnewstoday.com/articles/325038
.

Doporučené články