Alkohol ničí celé tělo, nejvíc ale trpí játra. Od smrti je pak jen krůček

Asi těžko najdete někoho, kdo by si alespoň jednou nedal alkohol. Po celém světě ho konzumuje na 2,3 miliardy lidí. Bohužel Evropa stojí v čele žebříčku, co se týče množství vypitého alkoholu. Alkohol je však zkázou lidstva, snadno se na něm stanete závislí. Dlouhodobé užívání alkoholu vede k mnoha nemocem, ale také poškozuje orgány. Jak působí alkohol na játra?

Evropané pijí alkoholu nejvíce

Evropané a Američané patří mezi velké konzumenty alkoholu. Průměrná spotřeba roste každým rokem skoro v každé zemi. V roce 2016 padlo na hlavu v průměru 10,4 litrů čistého etylalkoholu. Podle průzkumů lidé nejčastěji pijí pivo, poté vodku a na třetím místě se umístilo víno. Alkohol bohužel ničí vztahy, a to nejen pracovní, ale také soukromé. Proto byste se pití alkoholu měli raději vyhnout.

Doporučený článek:  Každý třetí případ rakoviny souvisí s nezdravou stravou. Nebezpečné je i to, co vypadá zdravě

Játra ve spojení s alkoholem nemohou pracovat správně. Alkohol sice zlepší náladu, dodá sebevědomí a možná budete až zbytečně upřímní, co se ale týče vašeho zdraví, jenom škodí. Na organismus působí negativně a trpí hlavně játra, která mají v těle velmi důležitou funkci. Alkohol škodí také ledvinám a žaludku. Alkoholické onemocnění jater se může objevit u každého, kdo alkoholu holduje.

Zdroj obrázku: Freepik

Játra mohou být poškozená, aniž byste o tom věděli

Nejběžnějším onemocněním je ztučnění jater, které je následované hepatitidou. Jedinou záchranou v těžkých případech může být transplantace jater. Játra jsou velkým orgánem, ale protože nejsou vidět a většinou ani nebolí, nepoznáte, že jsou poškozená. Může trvat i několik týdnů, než se projeví první příznaky. Látky, které játra zpracovávají, se do těla dostanou potravinami, proto bychom měli jíst pouze ty zdravé.

Doporučený článek:  Hubnutí podpoří tradiční nápoje. Hlavní roli hraje voda, bylinky a šťávy

Mezi funkce jater patří nejen hospodaření s tuky, ale také tvorba nebo uvolňování glukózy, také umí neutralizovat toxiny, jako je alkohol nebo čpavek. Právě funkce jater je velmi důležitá, ale pokud budete ve větší míře konzumovat alkohol, játra se mohou oslabit. Pokud ho vypijeme větší množství najednou, vstřebá se žaludkem a do krve se dostane přes tenké střevo.

Zdroj: https://www.karger.com/Article/Abstract/447279, https://www.nature.com/articles/s41575-018-0099-1, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-0676.1989.tb00399.x, https://www.who.int/news/item/21-09-2018-harmful-use-of-alcohol-kills-more-than-3-million-people-each-year--most-of-them-men, https://www.thrillist.com/culture/american-european-drinkers, https://www.addictioncenter.com/alcohol/liver/
.

Doporučené články