15 tipů, jak ušetřit při nákupu potravin a přípravě pokrmů

Ceny potravin dosahují nebeských výšin, navíc se nezdá, že by se měla situace zlepšit, jak v této době nakupovat potraviny, aby se rodina mohla zdravě stravovat? Nákup potravin zatěžuje velkou mírou rodinný rozpočet, proto je třeba veškerých triků, které umožní snížit celkovou sumu za nákupy. S tipy, které se nabízí, se může ušetřit měsíčně i několik tisícovek. Současně se doporučuje omezit plýtvání. Jak tedy nakupovat?

Rozpočet

Zkuste si jeden měsíc zapisovat útraty a spočítat měsíční výdaje za potraviny, posléze si stanovte reálný rozpočet, kolik chcete utratit. Další měsíc se již řiďte pouze nově nastavenou částkou a hledejte možnosti, jak ještě rozpočet snížit.

Týdenní menu

Stejně jako si plánují týdenní menu restaurace, zkuste si naplánovat jídelníček na další týden i vy. Tímto způsobem se vyhnete impulzivním nákupům ve večerce, kdy vám chybí určitá ingredience při přípravě nahodilého jídla.

Doporučený článek:  Nechte svůj domov provonět vanilkou. Oblíbený olej donutí všechny mouchy k odletu

Závazný nákupní seznam

Nehleďte na akce nebo slevová tornáda, kupte jen to, co máte napsané na seznamu. Ztrátou sebekontroly jen ulevíte své peněžence, čehož budete později litovat.

Nákupy po jídle

Dalším známým pravidlem je nakupování až po jídle. Hladoví lidé totiž nakoupí o poznání více, než potřebují.

Týdenní nákup

Velký nákup v obchodě s nejvýhodnějšími cenami se vyplatí, k tomu stačí dokupovat jen čerstvé pečivo, případně ovoce a zeleninu.

Privátní značky

Většina obchodních řetězců nabízí své vlastní privátní značky, které jsou významně levnější. Často jsou zcela identického složení jako značkové výrobky.

Slevy a akce

Ceny porovnávejte, v akci nemusí být levnější než výrobky ve spodních regálech. Pozor také na trvanlivost a dobu spotřeby.

Doporučený článek:  Chutné vaření vyžaduje trpělivost a přesné načasování

Sezónní a tuzemské

Višně z dovozu v době, kdy dozrávají české jahody? Nákup sezónního ovoce a zeleniny je o poznání výhodnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezpracované potraviny

Cizrna v plechovce, která stojí více než suchá? Rozdíly jsou i několikanásobné při přepočtu na hmotnost, je ale potřeba připočíst čas a energie potřebné pro jejich přípravu. Každopádně platí, že zpracované produkty jsou dražší.

Platba v hotovosti

Když si vezmete do obchodu jen tisíc korun, maximálně utratíte tisícovku. Při platbě kartou se může částka vyšplhat mnohem výše, zamezíte tak i dodatečným nebo impulzivním nákupům jiného zboží.

Pozor na trvanlivost

Kontrolujte pravidelně obsah chladničky, zboží, které má krátkou dobu trvanlivosti, uložte na polici do přední části, aby nedošlo k jeho zkažení.

Navařte si do zásoby

Uvařit omáčku a zmrazit jednotlivé porce ušetří čas i peníze. Obdobně lze postupovat se zeleninou, masem nebo dalšími domácími výrobky.

Doporučený článek:  Vybrat zeleninu a ovoce pomohou všechny smysly. O kvalitě řekne mnohé vůně i barva

Domácí zavařeniny, šťávy nebo džemy

Domácí výrobky, zavařeniny, džemy, marmelády, pyré nebo šťávy jsou zdravější, navíc lze díky nim přestát i dobu, kdy se peněz nedostává. Snadno se připravuje též domácí kečup nebo majonéza, jejich výhodou je, že budou zcela bez éček. Využít lze i pokladů z lesa a luk, kromě hub se mohou sbírat též smrkové nebo borovicové výhonky pro přípravu sirupů, kopřivy zase do nádivky nebo bezové květy na osmažení či na šťávu.

Vypěstujte si vlastní

Zelenina ze záhonu a bylinky z balkonu? Řeřicha nebo různé druhy klíčků se mohou pěstovat i na parapetu.

Méně masa

Přemíra masa škodí, navíc je drahé. Vyzkoušejte různé druhy vegetariánských jídel, která jsou chutná a výživná.

Zdroj: https://get-cooking.co.uk/20-top-tips-to-save-money-on-food/
.

Doporučené články