Ne nadarmo se říká, že Česko je národ houbařů. Přeci jen je houbaření oblíbeným koníčkem mnoha z nás. Jednou z nevýhod ale je, že ta opravdu plodná sezóna hub není zase tak dlouhá. Jak bychom měli houby uskladnit tak, abychom je mohli využívat po celý rok? Možností je mnoho. Pokud chcete vědět více, čtěte dál.
Mražení jako univerzální cesta nejmenšího odporu
Mrazák je ke skladování jídla zkrátka nejlepší. Navíc pomůže houbám zachovat všechny cenné vitamíny a minerály. Nemusíte se tak bát, že by zamrazování houby jakkoli znehodnotilo. Začněte tím, že houby očistíte. Doporučuje se zamrazovat zejména klobouky, ale pokud si chcete v budoucnu usnadnit přípravu, můžete houby předem nakrájet. Vaření i rozmrazování pak bude snadnější. Houby stačí vložit do plastových sáčků a dát do mrazáku.
Některé druhy ale mají tendenci v mrazáku hořknout. Ty můžete povařit, to totiž hořkost zmírní. Nejvíce se do mrazáku hodí hřiby, především pak praváci.
Zavařené houby jako výborná příloha
Zavařování hub je také oblíbenou metodou. Nejdůležitější je správně vyčistit jak sklenice, tak houby. Ty byste před zavařením měli i povařit. Poté už je jen stačí zalít lákem a do směsi přidat koření dle chuti. Nejčastěji se nakládají například žampiony či lišky. Tato úprava hub se hodí jak do salátů, tak jako příloha k pokrmům.
Na sušení pouze velké klobouky
Pokud si k uchování vyberete metodu sušení, měli byste vybírat hlavně větší exempláře. Houby totiž tvoří z velkého procenta voda a výrazně se tak po sušení scvrknou. Houby opět očistěte, ale nemyjte je. Poté je můžete dát sušit nad sporák nebo topení. Uchovávat byste je později měli v utěsněné nádobě, aby se k nim nedostala vlhkost. Mohly by pak začít plesnivět.
Z usušených hub také můžete udělat vlastní houbový prášek, který získáte rozmixováním usušených kusů. Ten je pak skvělé přidávat třeba do polévek či omáček.
Zdroj: https://www.foodnetwork.com/how-to/articles/how-to-clean-and-store-mushrooms-a-step-by-step-guide