Mrazení uchová houby stejně dobře jako oblíbené sušení

Houbová sezóna je tu a plné košíky těší všechny milovníky smaženice nebo bramboračky. Houby se konzumují čerstvé, ale mohou se také sušit, což je metoda, kterou používá většina houbařů. O poznání méně často lidé houby zamrazují, přitom se jedná o stejně efektivní způsob uchovávání těchto plodů. Oproti běžnému mínění se houby mohou mrazit, při správném postupu neztratí svou jedinečnou chuť ani texturu. Jakým způsobem se houby zamrazují?

Snadná a velmi efektivní metoda

Úrodu hub je nutné zpracovat, nejčastěji se přistupuje k sušení. Houby se suší na vzduchu, v sušičce nebo v troubě. Výhodou tohoto způsobu konzervování je dlouhá trvanlivost a zachování vůně. V zimě pak stačí otevřít sklenici se sušenými houbami a dochutit požadovaný pokrm. O poznání méně často se houby zamrazují, byť se jedná rovněž o velmi efektivní a snadnou metodu, jak zpracovat větší množství nasbíraných hub. Houby jsou tvořené z 90 procent z vody, proto se dobře mrazí, musí se jen dodržet vhodný postup.

Doporučený článek:  Před uvařením je důležité rýži dostatečně propláchnout
Zdroj obrázku: Freepik

Jak mrazit houby

Jako v případě sušení je na začátku třeba houby očistit a odstranit červivé exempláře. Poté se houby nakrájí na kousky a musí se blanšírovat neboli povařit. Houby obsahují bílkoviny, vitamíny a živiny, proto se musí postupovat tak, aby neztratily nic ze svých blahodárných látek. Voda v hrnci se přivede k varu, může se zlehka osolit, poté se očištěné houby do vařící vody vloží a nechají pár minut povařit, aby nezhořkly.

Menší dávky pro rychlé použití

Houby se následně vloží do menších nádob, nechají zchladnout a vloží se do mrazáku. V zimě pak stačí jen vyjmout z mrazáku menší dávku hub a přímo použít při vaření polévky nebo omáčky. Vhodnější je tepelně zpracovat ještě zmrzlé kousky, aby neztratily chuť a jemnou konzistenci. Tímto způsobem chutnají naprosto dokonale. Rozmrazené houby se musí vždy zpracovat a nesmí se opětovně zamrazovat.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-to-freeze-mushrooms
.

Doporučené články