Mýty okolo diet se na nás valí ze všech stran. Tato pravidla ale zázračné zhubnutí nezařídí

V létě se spousta z nás snaží shodit přebytečná kila. Možná hledáme osvědčené patenty na okamžitý úbytek hmotnosti, v bludišti informací se ale můžeme rychle ztratit a podlehnout mýtům, které se nezakládají na pravdě. Základem hubnoucích diet bývá kalorický deficit, ovšem jeho hodnota by neměla být vyšší než 500 kcal denně.

Nevynechávejte žádné jídlo

Někdo věří, že omezení kalorií dosáhne vynecháním snídaně. To ale mívá opačný efekt – tělo se po noční regeneraci potřebuje nabít energií, a pokud ji nedostane do dvou hodin po probuzení, metabolismus se zpomalí a budeme vystaveni rychlým výkyvům cukru. Podobné je to se striktním zákazem jídla po 18. hodině. Pokud se chcete vyhnout večerním návalům hladu, doporučuje se jíst poslední jídlo asi dvě až tři hodiny před spaním.

Doporučený článek:  Asafoetida nahradí česnek nebo cibuli a vynikne v orientální kuchyni

Těstoviny a brambory bývají často označovány za nepřátele hubnutí. To také není pravda. Malá porce brambor zasytí na dlouhou dobu, navíc tato zelenina obsahuje draslík, vitamín C a B6 a také betakaroten. Důležitý je ale způsob zpracování. Totéž platí o těstovinách, jejichž pověst byla ovlivněná těžkými, smetanovými nebo sýrovými omáčkami, se kterými se většinou podávají.

Zdroj obrázku: Freepik

Tuky jsou pro tělo nezbytné

Hubnutí by nemělo znamenat, že se vzdáte všech tuků ve stravě. Existují i zdravé tuky, které jsou nezbytné pro správně fungování organismu. Jejich nedostatek může mít za následek problémy se zrakem, osteoporózu, poruchy srážlivosti krve a neplodnost. Zdrojem těchto tuků jsou semínka, ořechy, rostlinné oleje, avokádo a mořské ryby.

Doporučený článek:  Nechte se zlákat vůněmi thajské kuchyně. Je velmi pestrá, lehká a udrží tělo zdravé

Každé tělo je jiné. U někoho se tuková tkáň ukládá kolem boků, u jiného v oblasti hýždí a stehen. Bohužel nelze zhubnout tuk pouze z určité části těla, snížení hmotnosti se vždy projeví i na dalších partiích. Je také třeba se připravit na to, že ze začátku diety můžete pociťovat podráždění, pokles energie, zhoršení nálady a schopnosti soustředit se. Pokud ale tento stav trvá déle, ukazuje na závažné nutriční nedostatky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/top-12-biggest-myths-about-weight-loss
.

Doporučené články