Peruánský ženšen dá tělu sílu. Udrží dokonalou rovnováhu a probudí ztracenou touhu

Maca, také známá jako peruánský ženšen, je po staletí tradičním prvkem každodenní stravy peruánských obyvatel. V našich končinách je stále poměrně neznámá. Doporučuje se však mnoho doplňků s kořenem maca, mimo jiné ve stavech fyzické slabosti a při stresu i ke zvýšení libida.

Co je to kořen maca

Kořen maca je moderní superpotravina, která pochází z peruánských náhorních plošin na úpatí And. Vyskytuje se ve třech odrůdách – žluté, červené a černé. Je součástí každodenní stravy původních obyvatel této oblasti. Kořen maca připomíná naši ředkvičku. Jeho stonek nad zemí je také jídlem. V Peru se suší a podává se s vařeným nebo pečeným jídlem.

Doporučený článek:  Triky, jak zbavit kuře kůže a šlach jednoduchou metodou

Také je součástí maca chicha, fermentovaného nápoje populárního v Andách. Sušená a mletá maca se dováží do Evropy, ale i ve formě výtažků. Surovina připravená tímto způsobem se používá k výrobě doplňků stravy. Prášek má výraznou pikantní chuť, která má spoustu fanoušků. Jeho vůně se však podobá sladkému karamelu.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti kořene maca

V jihoamerické lidové medicíně se kořen macy považuje za prostředek k podpoře normální sexuální funkce u mužů. Studie na této látce prokázaly zlepšení libida, přičemž hladina pohlavních hormonů ve studijní skupině se neměnila. Proto se maca stala součástí doplňků výživy, které mají zvyšovat libido. Toto však není jediné použití macy. Podle výzkumu jde o adaptogen, který pomáhá obnovit rovnováhu v těle.

Doporučený článek:  Tyto potraviny do mrazáku nepatří

Práškový kořen macy je zdrojem polyfenolů, saponinů, tříslovin, glukosinolátů, alkaloidů, rostlinných sterolů a polysaturovaných mastných kyselin. Všechny výše uvedené složky jsou účinné látky, které příznivě ovlivňují funkci buněk a působí protirakovinně. Kořen maca je také zdrojem vlákniny, aminokyselin a minerálů, jako jsou zinek, sodík, měď a vápník.

Zdroj: https://www.forbes.com/health/body/maca-root-benefits/
.

Doporučené články