Zamrazování je oblíbeným způsobem uchovávání potravin, který prodlouží jejich trvanlivost a zachová jejich nutriční hodnotu. Existují ale potraviny, které by zamrazovány být nikdy neměly, protože tím ztrácí svou chuť nebo zdravotní přínosy. V některých případech mohou být dokonce i nebezpečné. Týká se to nejen potravin, které už jednou byly rozmražené, ale i dalších.
Struktura mléčných výrobků se zničí
Rozhodně se nedoporučuje zamrazovat mléko a mléčné výrobky, jako je jogurt, smetana a měkké sýry, například mozzarella a ricotta. Při zmražení se mohou jednotlivé složky těchto potravin oddělit a ztratit svou konzistenci. Totéž platí pro žluté sýry, které mohou při nízkých teplotách změknout. Nezamrazujte ani brambory, které mění svou strukturu a stávají se měkkými a suchými. Podobně se chovají i další potraviny se škrobem, například rýže a těstoviny.
Ani zelenina a některé ovoce do mrazáku nepatří. Voda v nich obsažená se při vystavení nízkým teplotám změní na drobné ledové krystalky, které mohou způsobit porušení buněčných membrán. To má za následek změnu chuti a textury zeleniny a ovoce, které jsou pak vodnatější a méně chutné. Týká se to třeba rajčat, hlávkového salátu, okurek, melounu, pomerančů, citronu a hroznů.
Džusy budou krystalizovat
Čerstvě vymačkané šťávy z ovoce a zeleniny, případně hotové džusy, by se rovněž mrazit neměly. Šťávy například z pomerančů nebo grapefruitů patří k produktům, které by se měly konzumovat ihned po jejich přípravě. Při nízkých teplotách mohou krystalizovat a po rozmrazení už nebudou chutnat tak dobře.
Nedoporučuje se zmrazovat ani vejce, ať už vařená, nebo smažená. Po rozmrazení totiž budou bez chuti a gumová. Do mrazáku ovšem nedávejte ani čerstvá a syrová vejce, protože skořápky mohou při vystavení nízkým teplotám prasknout. Jediným řešením je zamrazit žloutek a bílek odděleně, například ve dvou uzavřených nádobách.
Zdroj: https://www.epicurious.com/expert-advice/11-things-you-should-never-put-in-your-freezer-article