Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Své příznivce má snad úplně na všech kontinentech. Existuje však mnoho způsobů, jak ji připravit a jak si ji skutečně a plnohodnotně vychutnat. Káva se dá pít teplá i studená, ale je některá její verze zdravější než jiná?
Teplá nebo studená?
Ráno většinou saháme po kávě s tím, že chceme tělu dodat kofein a trošku jej po odpočinku nakopnout. Pijeme ji ale i v horkých dnech, kdy dáváme nejspíš přednost její studené variantě. Záleží ale na tom, zda ji pijeme za studena nebo za tepla? Klíčový je především způsob vaření kávy. Ta za horka má mnohem více aktivních látek a antioxidantů Proto se vyplatí vybírat nápoje na bázi horkého espressa – i když sáhneme ve výsledku po frappé.
Pokud naopak připravujeme kávu již za studena – tzv. cold brew, zbavujeme tak kávu spousty užitečných látek. Taková káva sice bezpochyby skvěle chutná a nabízí možná i jiné chuťové rozměry než běžné espresso, ale určitě není ani z poloviny tak prospěšná pro naše zdraví.
Pozor na doplňky
Při pití kávy se vyplatí dávat pozor na přísady, které do ní přidáváme, a to jak v teplé, tak i studené verzi. Mnohem zdravějším nápojem bude káva bez přídavku plnotučného mléka a cukru. Pokud nejste příznivci neslazené kávy, pamatujte, že téměř každý nápoj lze osladit přírodními sladidly, jako je med.
Pozitivní dopady kávy
Zatímco kdysi byla káva považována za stimulant, který není radno konzumovat příliš často, dnes se ví, že může být také velmi zdravá a prospěšná. Bylo prokázáno, že pití tohoto nápoje v rozumném množství, což je asi 3 až 5 šálků denně, snižuje riziko předčasného úmrtí, kardiovaskulárních onemocnění, metabolického syndromu, cukrovky II. typu a některých druhů rakoviny. Proto si kávu bez výčitek dopřejte klidně denně, maximálně však 2-3 šálky. V takovém množství se není třeba obávat žádných potíží.
Zdroj: https://coffeeandteacorner.com/iced-coffee-vs-hot-coffee/