Špička banánů stále budí obavy, protože lidé věří mýtům. Nebezpečného parazita do těla nikdo dostat nechce

Určitě jste ohledně banánů slyšeli zvěsti, že bychom neměli jíst jejich špičky. Mýty vyprávějí, že právě ve špičkách banánů můžete najít červy nebo jiný hmyz, a proto se špička musí ukrojit. Jak je to ale ve skutečnosti? Na internetu najdeme spoustu zajímavostí a špička banánu se řeší dnes a denně. Co se v banánech ukrývá a je opravdu nutné jejich špičky okrajovat, když si pak dáte stejně zbytek banánu do úst?

Spousta mýtů a teorií

Ohledně této teorie najdeme spoustu příznivců toho, že se má špička ukrajovat, najdou se také tací, kteří to neřeší a banán snědí celý. Jak to tedy je? Během let se tyto dva tábory snaží přesvědčit o své pravdě. Černá špička banánu je pro některé důkazem, že se v ní nacházejí červy. Odkud se vlastně tato teorie vzala?

Doporučený článek:  Rebarbora je zdravá, ale také jedovatá. Ne všechny části této zeleniny je radno jíst

Proč by vám zrovna tato část banánu měla ubližovat? Lidé si myslí, že se ve špičce banánu nachází červi. Konkrétně prvok, který se jmenuje Giardia lamblia. Může způsobit problémy s trávicím ústrojím, a proto si většina lidí špičku banánu ukrojí nebo odtrhne a až potom se do samotného banánu pustí. Tento parazit navíc může přežít ve vodě a vydrží tak i dlouhou cestu banánů do Česka.

Zdroj obrázku: Freepik

Riziko, že se parazit dostane do těla, je nízké

Stejně jako u každého jiného ovoce nebo zeleniny platí, že pokud s banány budete zacházet správně, nemusíte se ničeho obávat. Právě u banánu máte jistotu, že parazit se do těla nedostane, protože ho oloupete a většina lidí si ho ještě umyje. Tím pádem máte jistotu, že budete zdraví. Banány jsou slupkou chráněné, i tak je nutné si je umýt. Černá špička banánu vás tak už nemusí znepokojovat.

Doporučený článek:  "I když nepeču, kvasnice kupuji neustále. Místo do těsta najdou užitek v hlíně," překvapuje Jana

Někteří lidé si také myslí, že v banánu najdou pavouky. I toto téma je kontroverzní a nikdo nezná správnou odpověď. Stejné mýty kolují také kolem hadů, kteří by se měli do banánů snadno dostat. Je ale pravda, že občas se může nějaký pavouk ztratit a svůj úkryt najde právě v banánech. Není to ale nic častého.

Zdroj: https://www.burkemuseum.org/collections-and-research/biology/arachnology-and-entomology/spider-myths/myth-spider-eggs-bananas
.

Doporučené články