S refluxem lze bojovat jednoduchou metodou. Stačí do denní rutiny přidat pár změn

Žaludeční reflux je velmi nepříjemné onemocnění, které trápí mnoho lidí. Rizikovými faktory jsou obezita, léky nebo nesprávná strava. Co jíst, pokud máte kyselé žaludeční šťávy, které se vrací ze žaludku zpět do jícnu? Jak můžete omezit příznaky na minimum? Postačí vám k tomu pár dobrých osvědčených tipů.

Dieta pro srovnání žaludečního refluxu

Žaludeční reflux a pálení žáhy byste měli vždy konzultovat se svým lékařem. Ten vám v první řadě jistě doporučí změnu stravy. Lidé, kteří trpí tímto problémem, by se měli vyhýbat tučným a kořeněným pokrmům, alkoholu a sladkostem. Nedoporučuje se ani káva, sycené nápoje nebo citrusy. Máte-li problém se sestavením jídelníčku, můžete požádat o radu zkušeného dietologa, který si s tím jednoduše poradí a doporučí vám jídla pro následující týden či měsíc.

Doporučený článek:  Tipy pro úspornější používání elektrického sporáku
Zdroj obrázku: Freepik

Forma a doba jídla jsou velmi důležité

Nezáleží jen na tom, co jíte, ale také na době jednotlivých pokrmů. Jídelníček byste si měli rozdělit do 5–6 malých porcí. Pokrmy by měly být mírně teplé, rozhodně nesmí být horké. Jinak byste si mohli popálit již podrážděný jícen. Poslední jídlo si dejte alespoň 3 hodiny před spaním a po jídle si nechoďte lehnout, aby se příznaky refluxu nezhoršily. Nechte jídlo v klidu vytrávit a nedělejte po jídle ihned nic náročného. Díky tomu budou příznaky mnohem mírnější.

Doporučený článek:  Sypat skořici na koláč je už nuda. Na zahradě pomůže vyřešit nejeden problém

Cvičení je skvělá prevence pro reflux

Životní styl a zdravá strava jsou velmi důležité. Žaludeční reflux ale můžete zmírnit také pravidelnou fyzickou aktivitou. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby se lidé mladší 64 let hýbali minimálně 150–300 minut při střední aktivitě nebo 75–150 minut v rámci intenzivní aktivity. Díky pravidelnému cvičení se posílí svaly bránice, které ovlivňují práci jícnového svěrače. Stravu ani fyzickou aktivitu byste proto neměli podceňovat, ani když se jedná o pálení žáhy.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/9151#remedies
.

Doporučené články