Mandelinka bramborová je pohroma pro každou zahradu. Úrodu zachrání bylinné přípravky

Coloradský brouk patří mezi škůdce, kteří začínají napadat rostliny v letní sezóně. Nepatří k hmyzu, který snadno vyhubíte, ale existuje mnoho osvědčených metod. Místo chemických prostředků zkuste aplikovat ty domácí. V článku vám poradíme, jak na to.

S kým máte čest?

Jedná se o parazitický hmyz, který se živí nejen stonky a listy brambor, ale jinými pěstovanými rostlinami (jako například rajčaty nebo paprikami) a rostlinami ve volné přírodě. Coloradský brouk má 10 černých pruhů a žlutý hřbet s černými tečkami. Vyskytuje se brzy na jaře, kdy bývá něco okolo 15 °C. Působení mandelinky způsobuje ztrátu na úrodě. Proto je potřeba zakročit co nejdříve, jelikož se jedná o rychle se rozmnožující hmyz.

Doporučený článek:  Odpad z kuchyně jako hnojivo: hodit se bude kávová sedlina, slupky i skořápky

Důležitá je také prevence. Půda by měla obsahovat vysoký obsah humusu. Používejte kompost, pravidelně přihnojujte a diverzifikujte.

Extrakt z třezalky nebo kopřivová kašička

Jednou z možností je postřik výtažkemtřezalky. Ničí nejen mandelinky, ale i housenky a mšice. Postřik si připravíte z:

  • 300 g čerstvé bylinky,
  • 10 l vody.
Zdroj obrázku: Freepik

Poté necháte roztok jeden den, následně scedíte a zředíte vodou v poměru 1 : 2.

Kopřivová kaše se hodí pro menší půdu. Stačí si připravit 1 kg kopřivy ve větším kbelíku, poté zalít 10 l vody a nechat 5 dní působit. Až bude kopřiva zkvašená, stačí kašičku naředit vodou v poměru 1 : 10.

Doporučený článek:  Několik znaků prozradí, zda je vejce čerstvé

Chryzantéma nebo vůně zeleniny

Extrakt z kyseliny chryzantémové pomáhá při boji s problematickým hmyzem, ale zároveň je potřeba dbát na bezpečnost, jelikož je toxický i pro člověka a zvířata. Doporučená dávka je 0,5 kg/ha a před postřikem smíchejte s 6% octem a vodou v poměru 2 : 1 : 2. Vzniklé pH nesmí překročit 7. úroveň. Ošetření provádějte pouze za oblačného dne, protože kyselina je citlivá na vysokou teplotu.

Co nesnáší mandelinka za vůni? Především křen, len, fazole, žlutý sladký jetel, kapradí a pelyněk. Tyto rostliny patří rovněž k prevenci před těmito škůdci. Proto neváhejte a rozšiřte svou zahradu o tyto přírůstky.

Zdroj: https://www.planetnatural.com/pest-problem-solver/garden-pests/colorado-potato-beetle-control/
.

Doporučené články