Makrela patří mezi nejzdravější ryby, posílí imunitu i srdce. Přesto by se jí měli někteří vyhnout

Jde o jednu z nejoblíbenějších ryb, obzvlášť v uzené podobě. Obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, selen a vitamín D. Bohužel není dobrou volbou pro každého. Jsou lidé, kteří by se měli makrele raději vyhnout.

Jak jíst makrelu?

Nejčastěji se konzumuje uzená makrela. Jde o ideální formu rychlé večeře s pečivem, také se hodí do pomazánek, do salátů nebo k těstovinám. Uzená je také dostupnější než čerstvá. Další variantou je konzervovaná.

Tučná, přesto zdravá

Ačkoliv makrela patří k tučným rybám, je ke konzumaci doporučována jako další tučné mořské ryby. Zasloužila si to svým vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Ty chrání před vznikem rakoviny, zlepšují činnost mozku a posilují imunitu. Také chrání před alergiemi a zajišťují dobrý stav kardiovaskulárního systému. Zlepšují prokrvení celého těla a pomáhají regulovat krevní tlak. Celkově jsou omega-3 mastné kyseliny velmi zdravé pro srdce.

Doporučený článek:  Zelenina a ovoce nemusí zdraví vůbec prospět. Některé druhy jsou pesticidy přímo nasáklé
Zdroj obrázku: Freepik

Makrela posiluje imunitu

Makrela obsahuje nejen omega-3, ale má i velké množství zdravých bílkovin, které jsou v jídelníčku také potřeba, a vysoké množství selenu. Ten neutralizuje účinky volných radikálů a posiluje imunitní systém. Dalším hodnotným prvkem je draslík, který normalizuje krevní tlak a má pozitivní účinky na srdce. Důležité jsou i vitamíny A a D. Konkrétně vitamín D je velmi důležitý, zvlášť v zimním období, kdy ho získáváme ze slunce jen málo. Posiluje kosti a zuby, chrání před rozvojem autoimunitních onemocnění a snižuje riziko srdečního onemocnění a metabolického syndromu.

Doporučený článek:  3 oblíbené nápoje, které nemocným ledvinám jen přitíží: tento seznam nikoho nepotěší

Kdo by se měl makrele vyhnout?

Z důvodu, že makrela může obsahovat rtuť, by se jí měly vyhnout těhotné a kojící ženy a malé děti. Navíc obsahuje histamin, velké množství je ho především v uzené makrele, není tak vhodná pro osoby trpící histaminovou intolerancí.

Zdroj: https://sakyfoods.com/en/seafoods/health-benefits-of-mackerel-fish.html
.

Doporučené články