5 skvělých způsobů, jak využít kyselinu citronovou v domácnosti: celý domov se bude jenom blýskat

Kyselina citronová má široké způsoby využití. Známá je především svými účinky při úklidu domácnosti, ale jsou i další oblasti, ve kterých nám může prokázat službu. Ačkoliv je považována za bezpečnou sloučeninu, při manipulaci s ní dávejte pozor na oči. Běžně se používá v potravinářských výrobcích, ale i jako čisticí prostředek.

Pomůže odstranit vodní kámen

Známým způsobem využití kyseliny citronové je odstranění vodního kamene. Z rychlovarné konvice snadno odstraní bílý povlak a zároveň zbaví vodu zápachu. Stačí do ní nasypat dvě lžíce kyseliny citronové a zalít vodou. Zapněte konvici a po ohřevu vody nechte 15 minut odstát. Po uplynutí této doby konvici opláchněte a bude jako nová. Stejně můžete použít kyselinu citronovou i na WC nebo při odstraňování vodního kamene z vany či umyvadla.

Vyčistí usazeniny na nádobí

Máte špinavé nádobí, usazeniny od kávy nebo čaje, kterých se nejde snadno zbavit? V tom případě vám také může pomoct. Nasypte lžičku kyseliny citronové na houbičku nebo hadřík nebo ji rovnou přidejte do myčky nádobí.

Doporučený článek:  Kouzelné koření s neopakovatelnou vůní: skořice potěší rostliny na zahradě i doma v květináči
Zdroj obrázku: Freepik

Připálený hrnec

Budete potřebovat balíček kyseliny citronové a půl litru vody. Povařte, stáhněte teplotu a nechte 15 minut vařit. Pak hrnec umyjte běžným způsobem. Usazenina půjde dolů sama.

Skvrny na oblečení

Potřebujete se zbavit špatně vypratelných skvrn na oblečení? Není nic snazšího. Nasypejte dvě lžíce kyseliny listové do pračky a zbavíte se skvrn, ale zároveň vyčistíte buben a prodloužíte životnost své pračce.

Skvrny na rukou

Máte na rukou skvrny, které jdou špatně umýt? Například od ořechů nebo po manuální práci v garáži? Občas jdou velmi špatně umýt i mýdlem. V tomto případě můžete použít kyselinu citronovou. Stačí ji nasypat na ruce a promnout, po chvíli by měla skvrna zmizet. Kyselina citronová není pro pokožku dráždivá. V případě, že nemáte kyselinu po ruce, můžete použít i citrón.

Zdroj: https://greencitizen.com/blog/citric-acid-cleaner/
.

Doporučené články