Vysoký krevní tlak udrží na uzdě sezónní produkty, které si dáte s chutí každý den

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější kardiovaskulární onemocnění, ve vyspělých zemích postihuje až 35 procent populace. Tato nemoc nebolí, proto se na ni často přijde náhodně nebo pozdě, což přináší další zdravotní obtíže. Vhodná je prevence od mládí, k tomu existuje mnoho potravin, které mohou přirozeně tlak snižovat. Jaké letní sezónní potraviny pomáhají řešit hypertenzi? Zařaďte je do svého jídelníčku, potěšíte své srdce.

Když se řekne hypertenze

Léky na hypertenzi? Ano, lékaři je předepisují ve chvíli, kdy systolický nebo diastolický tlak či oba současně překročí normální hodnoty (120 mm Hg pro systolický krevní tlak a 80 mm Hg pro diastolický tlak). Vyšší hodnoty pak znamenají vysoký krevní tlak, lékaři používají termín hypertenze. Nejčastějšími příčinami rozvoje tohoto onemocnění je nezdravý životní styl, především nevhodné stravovací návyky vedoucí k nadváze a obezitě, málo sportu a pohybu a také kouření.

Doporučený článek:  Superpotravina z podzimní zahrady: arónie posílí organismus před zimou, skvěle působí ale po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Čemu se vyhýbat při onemocnění

Zdravý jídelníček a dostatek pohybu jsou lékem na většinu zdravotních obtíží, vysoký krevní tlak nevyjímaje. Hypertenzi k tomu zhoršuje konzumace průmyslově zpracovávaných výrobků obsahujících chemické přísady, soli a aditiva. Hypertenze hrozí též při vysokých dávkách tučných jídel nebo při časté konzumaci velkých porcí současně při nedostatku vlákniny. Vláknina přitom hraje hlavní roli při trávení, ale ovlivňuje též hladinu krevního tlaku. Dieta založená na jídelníčku s potravinami s vysokým obsahem této látky je podle odborníků základem pro optimální krevní tlak.

Doporučený článek:  Sladké podzimní osvěžení: bezinková šťáva je odpovědí na řadu neduhů, oblíbí si ji i děti

Letní výpěstky pro vyrovnaný krevní tlak

Jídelníček by měl obsahovat zeleninu a ovoce během celého roku, v létě jsou však tyto potraviny čerstvé a tuzemské provenience. Tři porce zeleniny mohou sestávat z rajčat, mrkve, červené řepy, špenátu nebo brambor. Naopak dvě porce zeleniny hravě splní jahody a třešně. Především třešně jsou bohaté na draslík, který je důležitý pro správné fungování srdce, svalů i nervové soustavy. Kromě toho se vyplatí doplňovat hořčík, který optimalizuje hladinu krevního tlaku a přispívá ke správnému chodu srdce. Tento minerál se nachází v ořeších, v mandlích, v dýňových nebo slunečnicových semínkách.

Zdroj: https://www.onlymyhealth.com/diet-for-hypertension-summer-fruits-which-help-you-treat-high-blood-pressure-1556196551
.

Doporučené články