Bigos je typické polské jídlo, jehož základem je zelí. Jako jiné pokrmy se zelím může dojít při přípravě k jeho zhořknutí. Proč? Zkušení kuchaři vědí, že problémem není jen samotné zelí, ale hořkost může vycházet i z jiných přísad. Čeho se při vaření tohoto tradičního polského receptu nebo jiných zelných jídel vyvarovat a jak vytvořit dokonalý pokrm, který rodina zhltne během krátké chvilky?
Zelí a maso s houbami a kořením
Bigos je klasické jídlo populární v Polsku, Bělorusku nebo Litvě a patří mezi jídla, která se objevují na slavnostních tabulích i v menu turistických restaurací. Připravuje se ze syrového nebo kysaného zelí, přičemž častým doplňkem jsou různé druhy masa. Nechybí červené maso, uzený bůček nebo klobásky, které výborně kombinují houby a rozličné koření. Pro zmírnění kyselosti kuchaři často přidávají sušené švestky nebo rajský protlak. V restauracích se podává ve vydlabaném chlebu.
Hořkost ze syrového zelí
Správný recept a dobře zvolené ingredience, přesto může leckdy bigos překvapit hořkou chutí. Jak je to možné? Na vině může být použité zelí, k hořkosti dochází při použití syrového zelí, proto se doporučuje zelí před použitím dobře propláchnout. Ke zhořknutí může dojít při použití sušených hub, které nebyly předem namočeny v čisté vodě. Pozor se musí dát též na množství použitého nového koření.
Pomůže med i sušené švestky
Co dělat, když zelné jídlo během přípravy zhořkne? Šancí na záchranu pokrmu je rozhodně med, který se dobře snoubí se zelím, ale obdobně lze použít cukr nebo slazené sušené švestky. Problémem může být nejen syrové zelí, ale též kysané, proto v dané chvíli vypomohou též rozinky. Zkušení kuchaři doporučují rovněž zavaření jednoho jablka přímo do zelí nebo přidat červené víno, které se výtečně hodí k dušenému masu.
Zdroj: https://www.everydayhealthyrecipes.com/authentic-polish-bigos-stew-recipe/