Křen podpoří hubnutí, posílí imunitu a dodá důležité prvky

Křen má již od pradávna pověst léčivé rostliny a jeho využití je rozmanité. Kořen obsahuje mnoho účinných látek, které mohou pomoci při řešení mnoha zdravotních problémů, včetně problémů s dutinami, imunitou, kašlem a nachlazením. Z kořene se vyrábějí sirupy, které mohou pomoci při hubnutí, zatímco listy křenu jsou účinné při bolestech zad, páteře a revmatických bolestech. Křen se obvykle sklízí na podzim, kdy dosahuje nejvyšší úrovně koncentrace účinných látek.

Křenová mast proti revmatu

Křen je rozšířenou rostlinou, která roste v Evropě, Střední Asii a Severní Americe. Z kulturního hlediska se křen považuje za koření a k přípravě pokrmů se používá především kořen, ale jeho listy jsou také jedlé. Křen je velmi bohatý na vitamíny, vitamínu C dokonce obsahuje více než citron. Dále obsahuje vitamíny A, K a skupinu B. Kořen obsahuje důležité minerály, jako jsou vápník, fosfor, sodík, draslík a hořčík a v menší míře také zinek a železo. Křen obsahuje fytoncidy, fenyletylalkohol a lysozym, které působí jako přírodní antibiotikum.

Doporučený článek:  Mlsání bez výčitek. Fíky vás dostanou jedinečnou chutí, jejich složení je bezkonkurenční

Při užívání perorálně vykazuje kořen křenu mírný protirevmatický účinek, ale nejúčinnější je jeho použití zevně. Listy křenu se používají k léčbě bolestí a revmatických problémů. Stačí je zabalit nebo přiložit na postižené místo a nechat působit. Mast z listů křenu lze vyrobit rozmixováním v mixéru a následným nanesením na bolavá místa. Nicméně je důležité poznamenat, že křen může způsobit pálení a svědění u citlivé pokožky, takže je vhodné ho používat s opatrností.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit sirup proti nachlazení?

Pro výrobu křenového sirupu budete potřebovat 100 gramů křenu a půl sklenice vody. Křen nasekejte na malé kousky a dejte do hrnce s vodou. Hrnec zakryjte a nechte vyluhovat hodinu. Po této době směs přeceďte a smíchejte se 100 gramy medu. Sirup užívejte preventivně nebo při nachlazení a kašli třikrát denně po jedné lžičce. Pokud trpíte bolestmi hlavy nebo problémy s dutinami, můžete si připravit křenový ocet. Pro jeho přípravu zalijte nasekaný kořen křenu jablečným octem a nechte deset dní odstát. Směs každý den protřepejte a poté denně inhalujte.

Doporučený článek:  Přezrálé banány jde skvěle zužitkovat v banánovém chlebu

Křen podporuje trávení těžkých jídel, zrychluje metabolismus a v menší míře pomáhá s hubnutím. Pokud chcete využít jeho účinky na zdraví, můžete si připravit směs z křenu, zázvoru, citronu, skořice a medu a užívat ji dvakrát denně po lžičce.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-horseradish, https://www.healthline.com/nutrition/horseradish, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-257/horseradish, https://www.css.ch/en/private-customers/my-health/health-glossary/home-remedies/horseradish-syrup.html, https://www.verywellhealth.com/horseradish-benefits-4585217
.

Doporučené články