Křen podpoří hubnutí, posílí imunitu a dodá důležité prvky

Křen má již od pradávna pověst léčivé rostliny a jeho využití je rozmanité. Kořen obsahuje mnoho účinných látek, které mohou pomoci při řešení mnoha zdravotních problémů, včetně problémů s dutinami, imunitou, kašlem a nachlazením. Z kořene se vyrábějí sirupy, které mohou pomoci při hubnutí, zatímco listy křenu jsou účinné při bolestech zad, páteře a revmatických bolestech. Křen se obvykle sklízí na podzim, kdy dosahuje nejvyšší úrovně koncentrace účinných látek.

Křenová mast proti revmatu

Křen je rozšířenou rostlinou, která roste v Evropě, Střední Asii a Severní Americe. Z kulturního hlediska se křen považuje za koření a k přípravě pokrmů se používá především kořen, ale jeho listy jsou také jedlé. Křen je velmi bohatý na vitamíny, vitamínu C dokonce obsahuje více než citron. Dále obsahuje vitamíny A, K a skupinu B. Kořen obsahuje důležité minerály, jako jsou vápník, fosfor, sodík, draslík a hořčík a v menší míře také zinek a železo. Křen obsahuje fytoncidy, fenyletylalkohol a lysozym, které působí jako přírodní antibiotikum.

Při užívání perorálně vykazuje kořen křenu mírný protirevmatický účinek, ale nejúčinnější je jeho použití zevně. Listy křenu se používají k léčbě bolestí a revmatických problémů. Stačí je zabalit nebo přiložit na postižené místo a nechat působit. Mast z listů křenu lze vyrobit rozmixováním v mixéru a následným nanesením na bolavá místa. Nicméně je důležité poznamenat, že křen může způsobit pálení a svědění u citlivé pokožky, takže je vhodné ho používat s opatrností.

Doporučený článek:  Běžné nápoje po ránu jsou pro tělo katastrofa. Tělo po probuzení potěší jediná varianta
Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit sirup proti nachlazení?

Pro výrobu křenového sirupu budete potřebovat 100 gramů křenu a půl sklenice vody. Křen nasekejte na malé kousky a dejte do hrnce s vodou. Hrnec zakryjte a nechte vyluhovat hodinu. Po této době směs přeceďte a smíchejte se 100 gramy medu. Sirup užívejte preventivně nebo při nachlazení a kašli třikrát denně po jedné lžičce. Pokud trpíte bolestmi hlavy nebo problémy s dutinami, můžete si připravit křenový ocet. Pro jeho přípravu zalijte nasekaný kořen křenu jablečným octem a nechte deset dní odstát. Směs každý den protřepejte a poté denně inhalujte.

Křen podporuje trávení těžkých jídel, zrychluje metabolismus a v menší míře pomáhá s hubnutím. Pokud chcete využít jeho účinky na zdraví, můžete si připravit směs z křenu, zázvoru, citronu, skořice a medu a užívat ji dvakrát denně po lžičce.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-horseradish, https://www.healthline.com/nutrition/horseradish, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-257/horseradish, https://www.css.ch/en/private-customers/my-health/health-glossary/home-remedies/horseradish-syrup.html, https://www.verywellhealth.com/horseradish-benefits-4585217
.

Doporučené články