Játrům dává každodenní jídelníček zabrat. Škodí jim i produkty, které málokoho napadnou

Alkohol je jedním z nejnebezpečnějších nepřátel našich jater. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že pro játra existuje i mnoho dalších nebezpečí, a to v podobě určitých potravin nebo léků. Je mnoho faktorů, které ovlivňují naše zdraví. Na co bychom si měli dávat pozor v případě jater? Podívejme se, čemu byste se měli vyhýbat.

Sladkosti a zpracované potraviny

Cukr je obrovské zlo, kterému bychom se měli snažit vyhýbat z mnoha důvodů. Jedním z nich je také fakt, že glukózo-fruktózový sirup a rafinovaný cukr působí negativně na regeneraci jater. To je přitom jejich úžasná vlastnost, kterou nesmíme podceňovat. A neměli bychom ji nijak narušovat, jestli chceme být zdraví. Játra jsou velmi důležitá, a proto byste měli konzumaci cukru omezit na minimum. Kromě toho může vést k vysokému cholesterolu a nealkoholickému ztučnění jater.

Doporučený článek:  Kokosový olej je víc než netradičním doplňkem pokrmů. Nejcennější jsou jeho účinky na zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Mastné a spálené maso

Grilování je u nás velmi populární, jakmile se venku udělá trochu hezky a teplo. Při grilování se bohužel často stává, že se jídlo připálí. Spálené maso je plné karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků, které jsou škodlivé pro naše tělo. Tučné maso byste měli nahradit drůbežím nebo hovězím. Získáte omega-3 mastné kyseliny, ale bez zbytečného tuku. Vyhýbat byste se měli také zpracovanému masu (slaninám, klobásám, salámům apod.).

Léky

Užívání velkého množství léků může játra poškodit bez ohledu na to, jaké léky užíváte. Nebezpečné jsou zejména chronicky užívané léky anebo jednorázové použití, u kterého nedodržíte doporučenou dávku. Játra přitom může poškodit paracetamol, tricyklická antidepresiva nebo hormonální antikoncepce.

Doporučený článek:  Při přidávání česneku do jídla záleží na čase i jeho přípravě

Při užívání těchto léků byste měli požadovat od lékaře pravidelné krevní testy. Ideální je spoléhat se na byliny, kdykoli to bude možné, anebo podstupovat kontroly, abyste měli přehled, jak vaše játra fungují.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7918285/best-and-worst-foods-for-your-liver-according-to-a-dietitian/
.

Doporučené články