Černý pepř dodá pokrmům jemně pikantní chuť. Nejcennější jsou však jeho účinky na zdraví

O sůl nebo pepř v kuchyni rozhodně není nouze, protože se jedná o základní koření, které potřebujeme k dochucení všech pokrmů. Je ale pepř zdravý pro naše tělo? Vyplatí se ho konzumovat alespoň v malém množství, protože má spoustu vlastností, které můžete využít ve svůj prospěch.

Kdy může černý pepř škodit? Situací moc není

Někdy se mu říká „král koření“ a ukazuje se, že toto pojmenování mu sedí. Díky černému pepři totiž do těla dostanete spoustu látek, které mu velmi prospějí. Navíc patří mezi silné antioxidanty, které zabraňují volným radikálům, aby pronikly do organismu. Tím pádem budete ušetřeni mnoha zdravotních problémů. Rakovina, cukrovka nebo astma se vám zdaleka vyhnou, pokud si budete pravidelně dopřávat pepř.

Doporučený článek:  4 nápady, jak vylepšit ovesnou kaši. Netradiční dobrota zachutná i dětem

Rozsáhlý výzkum zatím nebyl provedený, ale studie, které zatím byly zveřejněny, ukazují, že černý pepř může pomoci se vstřebáváním některých sloučenin a látek, které dostáváme do těla díky potravinám. Pomůže například se sloučeninami, které jsou silnými antioxidanty. Látku zvanou resveratrol najdeme například v arašídech nebo hroznech. Chrání před rakovinou a také srdečními chorobami.

Zdroj obrázku: Freepik

Černý pepř může pomoci v boji s nadváhou

Černý pepř podporuje také trávení a díky němu můžete snadněji zhubnout nadbytečné kilogramy. Studie prokázaly, že pomáhá snižovat chuť k jídlu a také uleví od bolesti. Může mít ale také vedlejší účinky, zvlášť pokud jste citlivější na některé látky. Právě kvůli nim můžete z pepře kýchat, protože dráždí nosní sliznici.

Doporučený článek:  Příroda je nejmocnější léčitelka. Zdravé tinktury si můžete snadno vyrobit, oceníte je nejen při nachlazení

Navíc ho existuje několik druhů, nejvíce se ale používá pepř černý, zelený a také kajenský. Ten se hodí především do pokrmů, kterým potřebujete dodat pálivou a štiplavou chuť. U některých lidí se ale může rozvinout alergie na toto koření, proto s ním zacházejte opatrně. Prvními příznaky může být pálení v ústech a krku.

Zdroj: https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/sections/thesalt/2012/05/12/152513462/black-pepper-may-give-you-a-kick-but-dont-count-it-for-weight-loss, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-black-pepper, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17987447/, https://www.researchgate.net/publication/356945424_Black_pepper_Chemical_composition_and_biological_activities, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3295233/
.

Doporučené články