Kompot ze sušeného ovoce skvěle doplní jídelníček. Na jeho výbornou chuť se vyplatí počkat

Sušený kompot má jedinečnou chuť a typickou vůni, kterou pozná každý. Je prokázáno, že tento kompot skrývá velké množství živin, které mají skvělé zdravotní účinky. Stačí znát tento jednoduchý recept, jak kompot připravit.

Kompot ze sušeného ovoce má zdravotní účinky

Chuť a vůně kompotu bývají spojeny s vánočním obdobím. Rozhodně se ale vyplatí tento kompot připravit několikrát do roka, především pro jeho zdravotní účinky. Obsahuje totiž mnoho tělu prospěšných vlastností a vitamínů. Je velmi bohatý na vitamín C, který podporuje imunitu, vitamín A, který je dobrý pro zrak, vitamín K, který podporuje srážlivost krve, a vitamín B, který má pozitivní vliv na nervovou soustavu.

Doporučený článek:  Svařené víno zahřeje na těle i na duši. Jeho účinky ale sahají ještě mnohem dál

Kompot není vhodný pro diabetiky

I když má tento kompot spoustu výhod, existují skupiny lidí, které by se mu měly vyhnout. Mluvíme především o diabeticích. Pokud chce diabetik tento kompot ochutnat, měl by se předem domluvit se svým lékařem. Další, komu se kompot nedoporučuje, jsou kojenci a malé děti.

Zdroj obrázku: Freepik

Základní ingredience

Specifická chuť kompotu záleží především na použitých ingrediencích. Kompot by měl být připravován z jablek, hrušek a švestek. Pokud chcete kompot ozvláštnit, můžete přidat fíky, meruňky nebo pomeranče. Podle lidové tradice vám kompot zajistí zdraví, vitalitu a dlouhověkost.

Doporučený článek:  Cuketový chléb je levnou a zdravou alternativou ke klasickému pečivu

Nenáročný recept na sušený kompot

Jak už je jasné z názvu, k přípravě kompotu budete potřebovat sušené ovoce a koření. Můžete si koupit hotovou směs koření, anebo si ji sami doma namíchat. Kompot byste měli vařit ve velkém hrnci. Na 1 litr vody použijte 100 gramů jablek a stejné množství hrušek. Potom přidejte ještě pět švestek. Vaření sušeného ovoce zabere několik hodin, proto si na něj vyčleňte dostatek času. Nejdříve sušené ovoce omyjte a poté vložte do vody zhruba na 2–3 hodiny. Po uplynutí této doby vložte ovoce do hrnce a přidejte několik zrnek kardamomu, med, anýz a tyčinku skořice. Kompot byste měli vařit na mírném plameni zhruba 40–45 minut. Jakmile kompot vychladne, dejte ho do lednice.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/dried-fruit-compote-2122158
.

Doporučené články