Kávová sedlina je cenné hnojivo pro zahradní rostliny

Černá káva patří v řadě domácností k ranním rituálům. Někteří lidé bez šálku horké kávy nejsou schopni zahájit svůj pracovní den, jiní si ji dopřávají jako povzbuzení po obědě. V každém případě se jedná o nápoj, který má hned dva účinky – pro lidi a pro rostliny. Jak využít kávu jako hnojivo?

Robusta i arabika

Máte-li doma v kuchyni pákový kávovar, tak vám z něho jako odpad určitě zůstává poměrně hodně sedliny z černé kávy. Ať se jedná o robustu, nebo arabiku, je to ve skutečnosti výborný prostředek pro posílení rostliny. Bylo by proto škoda, aby skončila v odpadkovém koši, když ji lze ještě využít.

Doporučený článek:  Zápachu v plastových dózách na potraviny se můžeme zbavit novinami nebo octem

Káva totiž obsahuje řadu účinných látek a živin. Je bohatá na minerály, jako je draslík, hořčík, měď a fosfor. Najdete v ní i dusík, jenž je osvědčeným hnojivem pro podporu růstu rostlin. Protože je sedlina mírně kyselá, bude se hodit k těm, které jsou acidofilní – například kanadské borůvky, růže, kapradiny, rododendrony, hortenzie, azalky nebo vřes.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se sedlinou hnojit

Kávovou sedlinu můžete opatrně nanést okolo rostlin na záhonu a jemným kopáním zapravit do půdy. Kromě toho lze kávu využít i při zalévání. Smícháte pět litrů vody a půl sklenice kávové sedliny, necháte nabobtnat. Pak směs promícháte, nalijete do konve a zalijete záhony s rostlinami. Tuto metodu lze opakovat jednou za 14 dní.

Doporučený článek:  Jednouché triky zachrání štědrovečerní menu. Ryba i knedlíky se povedou na jedničku

Víte, že tento roztok je možné použít i pro pokojové rostliny? U nich si ale roztok vyrobte z menšího množství. Postačí vám smíchat asi dvě lžičky sedliny a sklenici vody.

Na rozpustnou kávu zapomeňte

Jestliže doma nejčastěji pijete rozpustnou kávu, ta jako hnojivo nefunguje. Ostatně z ní ani nevzniká sedlina. Opravdu je třeba použít mletou černou kávu. Je celkem jedno, jaký použijete druh. Účinkuje každý. Sedlinu je možné přidat i k nově zasazeným rostlinám do dolíku. Díky tomu porostou rychleji a bujněji.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/are-coffee-grounds-good-for-plants
.

Doporučené články