Jídlo před spaním ovlivňuje délku života

Celodenní frmol vede často k situacím, kdy na jídlo přijde čas až večer po práci. Stravovat se těsně před spaním vede nejen ke kilům navíc, ale podle posledních výzkumů tento zvyk zkracuje život. Doplňovat energii po celodenní námaze večer se nevyplácí, což dokládá též experiment provedený na myších. Proč je vhodnější jíst v dřívějších hodinách a nenechávat jídlo až na večer, nebo dokonce na noc? Odpovídají vědci z Texaské univerzity v Dallasu.

Studie o stravování myší

Vědci z lékařské fakulty Texaské univerzity se zaměřili na výzkum nočního životního stylu u myší, přičemž pro tyto účely byly použity dávkovače potravy. Zatímco někteří jedinci jedli pouze během dne, jiní se dojídali ve večerních a nočních hodinách. V rámci studie tak rozdělili odborníci myši do šesti skupin, jedna mohla jíst kdykoli jakékoli množství, naopak zbylých pět mělo určené množství kalorií a pouze se u nich lišila doba stravování. Výsledky výzkumu následně zveřejnili vědci v prestižním časopise Science.

Doporučený článek:  Naše játra detoxikují náš organismus, my vám poradíme jak detoxikovat játra
Zdroj obrázku: Freepik

Doba stravování versus délka života

Závěry vědců jsou nadmíru zajímavé, medián délky života myší v první skupině byl 800 dní, přičemž myši s potravou dostupnou po celý den žily 875 dní. Myši, které měly určené množství kalorií a jedly pouze v denní aktivní fázi a v noci se postily 12 hodin, žily 959 dní. Rozdíl činí neskutečných 20 procent, při omezení kalorií a jejich konzumaci během dne s 12hodinovým půstem se pak prodloužil myším život na 1068 dní. Podle vědců je možné aplikovat některé závěry také na lidi, protože existují určité paralely včetně citlivosti na inzulín.

Doporučený článek:  Při hubnutí hrají roli správné kombinace potravin

Kdy jíst? V noci rozhodně ne!

Slabinou výzkumu je zařazení pouze samců, protože ovariální hormony mohou určité mechanismy ovlivňovat. Navíc jako u všech studií, které používají zvířecí modely, je nutné prověřit dané výsledky také u člověka. Je však zřejmé, že denní stravování je zdravější, protože tělo má více času na využití energie, k tomu nehrozí zhoršené usínání nebo nespavost. Noční jedení vede také k nárůstu hmotnosti a ke zvýšenému riziku obezity, cukrovky nebo kardiovaskulárních chorob. Bezpochyby také hraje roli skladba potravin, protože večerní mlsání výrobků bohatých na sacharidy, jako jsou chipsy, sladkosti nebo popcorn, narušují hladinu cukru v krvi, která ovlivňuje chod organismu.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425165/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5576447/, https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.1413965111, https://www.nia.nih.gov/news/longer-daily-fasting-times-improve-health-and-longevity-mice, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/does-the-time-of-day-you-eat-matter
.

Doporučené články