Nechutnají vám kupované brambory? Vypěstujte si vlastní úrodu

Brambory nejsou jedním z nejpoužívanějších druhů zeleniny pro nic za nic. Je známo, že brambory se dají koupit prakticky v každém obchodě, ale ne každá nabízená odrůda je nejchutnější. Máte-li na zahradě nebo pozemku trochu místa, nic nebrání tomu, abyste si je vypěstovali sami. Jak na to?

Než začnete s výsadbou

Než začneme sázet brambory, vyplatí se zjistit něco o požadavcích na jejich pěstování. Naštěstí tato zelenina není příliš náročná na pěstovaní, potřebuje jen světlé stanoviště a úrodnou půdu. Je však vhodné vědět, že výnosy lze zvýšit, pokud pro brambory vytvoříte příznivější podmínky. Brambory lépe rostou v hlinitopísčitých půdách a v zemi, která je spíše v kyselá nebo neutrální.

Doporučený článek:  Křupavé bramborové placky připravíte i bez vejce. Alternativ je několik a nikdo nepozná rozdíl

Připravte sadbové brambory

Brambory nevzejdou, pokud si nejprve nepřipravíte vhodné sazenice. Stačí vybrat brambory stejné velikosti bez kazů a poté je přemístit na tmavé a vzdušné místo, aby se na nich mohly vytvořily klíčky. Jak dlouho tento proces trvá? Někdy týden, ale některým hlízám to trvá i 10 dní.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy sázet?

Výsadba brambor by měla být provedena v dubnu. Samozřejmě vše ale záleží na konkrétním počasí – na jihu můžete sázet již v první polovině dubna, jinde to ale může být klidně až ke konci měsíce. Ujistěte se, že venku již nemrzne a že ani v noci půda nepromrzá. Jinak hrozí, že hlízy nebudou schopny vyrašit a z úrody nic nebude.

Doporučený článek:  Digestoř snadno vyčistíme pomocí oleje nebo octa

Jak připravit půdu pro výsadbu brambor?

Pokud už víte, kdy sázet brambory, zaměřte se na přípravu půdy. Substrát by měl být pečlivě zoraný, nebo alespoň dobře prorytý, aby se do země dostal dostatek vzduchu. Výsadba brambor by měla být systematicky umístěna a uspořádána do řádků (mezi nimi musí být vždy volný prostor alespoň 60 cm). Mezi jednotlivými sazenicemi by pak měl zůstat prostor o délce asi 40 cm. Jen tak budou mít hlízy dostatek prostoru a živin k růstu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-potatoes/
.

Doporučené články