Jako nealko nápoj v lahvi od tvrdého alkoholu. Takovou logiku mají vegetariánské náhražky masa

Stále jsem nepochopil, proč se vegetariáni a vegani tolik snaží napodobit maso. Jak chutí, tak i vzhledem a celkovou texturou. Z logiky věci něco takového nedává smysl. Vždyť je to naprosto absurdní.

Vypadá jako maso, ale je to náhražka. Dnes už tyhle vymoženosti nejsou výsadou několika specializovaných obchodů. Už je běžně najdeme i v supermarketech a často si musíme dávat dobrý pozor, abychom koupili opravdu to, co chceme. Tedy, abychom místo opravdového, dobrého masa nekoupili nějakou rostlinnou náhražku, která se jako maso pouze tváří.

Ať je to stejné

Nic proti vegetariánům a veganům. Ať si každý dle svého etického či zdravotního hlediska jí, co uzná za vhodné. Ale proč mají nejenom oni, ale i samotní producenti tak velkou potřebu jíst věci, které jsou imitací masa? Potraviny, které se masu mají přiblížit nejenom vizuálně, ale také chuťově. Vždyť vege strava může být rozmanitá i bez toho, aby se napodobovaly věci, které člověk jíst nechce.

Doporučený článek:  Karbanátky z mleté slaniny s vařenými fazolkami a koprovými brambory

Proč bych to dělal

Pokud mám chuť třeba na mrkev, tak si koupím a sním mrkev. Nemám potřebu si ji uplácávat z mletého masa a to dochucovat tak, aby chutnalo jako mrkev. Tak proč ve vege komunitě je to naopak? Proč má někdo potřebu „uplácat“ si ze zeleniny, sóji a já nevím z čeho všeho, něco co má vypadat a chutnat jako maso?

Jako ten abstinent

Tenhle trend je stejný, jako by si abstinent místo do normální flašky natočil vodu z kohoutku do láhve vodky. Ví sice, že nepije, ale tím že do sebe klopí životodárnou tekutinu z láhve vodky, nebo že si ji dokonce lije „do panáků“, v něm probouzí jakýsi náhražkovitý pocit uspokojení. Nebo když si uvaří čaj, který následně konzumuje z láhve rumu. Jen pro ten pocit. Mají to snad vegani a vegetariáni stejné? Vědí, že maso nemohou, ale tyhle náhražky pomáhají uspokojit jejich „libido?

Doporučený článek:  Tresku si zamilují děti i dospělí. Lahodné maso nabité zdravím patří do jídelníčku každý den

Zase tolik se nestane

Víte co, tak si místo té náhražky dejte normální maso. Ono ne každé vzniká pouze ve velkochovech s nehumánními metodami zacházení. Jsou i farmy, kde se ke zvířatům chovají slušně. Nebo taková zvěřina, z důvodu nutnosti regulace populace zvířat v lesích, či bezpečnosti, či odstřelu rizikových kusů, prostě myslivec musí čas od času nějakou tu srnu nebo kance zabít. Tak ho tam má nechat ležet? Asi ne, když už to zvíře zemřít muselo (ten důvod tam byl), je pokrytecké bránit se tomu, zužitkovat jeho maso.

Zdroj: Autorský text / DH
.

Doporučené články