Hosté chtěli jídelní lístek bez cen. „Když ho nedostali, odešli,“ svěřil se číšník

Setkal jsem se s mnohým, ale aby někdo chtěl jídelní lístek bez cen jídel, to jsem viděl poprvé. Hosté, rodina se svými dětmi a prarodiči, se usadila ke stolu. Když mě viděli s jídelními lístky v ruce, hned proti mně vyskočil muž – patrně hlava rodiny – a pustil se do vysvětlování.

Přineste mi menu bez cen

Chtěl po mně, abych tyto jídelní lístky zase odnesl a přinesl takové, kde u jednotlivých jídel nebudou uvedené ceny. Nejdříve jsem nevěděl, zda to není nějaká legrace. Ale když muž na svém požadavku trval, pochopil jsem, že to myslí opravdu vážně. A tyto, klasické, skutečně ke stolu nosit nemám.

Doporučený článek:  Rýže je univerzální a dostupná, nepotěší ale vyšším glykemickým indexem

Promiňte, takové nemáme

Snažil jsem se jeho požadavek respektovat, pochopit ho, ale musel jsem ho odmítnout. V první řadě proto, že ceny musíme mít u jídel uvedené. A druhým důvodem bylo, že žádný jídelák bez uvedených cen ani nemáme. Rád bych mu vyhověl, ale nedokázal jsem to vyřešit. Maximálně tak, že bych u stolu přečetl jednotlivá jídla, ceny zamlčel, ale s tím se hosté nechtěli spokojit.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč máte tento požadavek?

Bylo jasné, že se nedomluvíme. Muž celkem rázně uvedl, že v takovém případě odejdou. Což se nakonec skutečně stalo a všichni naši restauraci opustili. Ještě než se tak stalo, nedalo mi to a zeptal jsem se, proč takové menu chtějí? A odpověď mě překvapila – a dokonce mi dávala smysl. Muž, který se mnou debatoval, pozval svou rodinu na oběd. A nebylo to poprvé. Bohužel při předchozích návštěvách zjistil, že si jeho žena i prarodiče dávají jídla hlavně podle toho, aby byla levná.

Doporučený článek:  "I když nepeču, kvasnice kupuji neustále. Místo do těsta najdou užitek v hlíně," překvapuje Jana

Chtěl, aby nyní vybírali opravdu podle podle chuti, ne podle toho, kolik co stojí. Tenhle požadavek se pro mě najednou stal pochopitelný, logický, protože ho znám i ze své rodiny. Nikdy mě ale nenapadlo chtít lístek, který bude bez cen, abych tohle dilema chuti odpovídající ceně mohl u stolu vyřešit. Po této zkušenosti si říkám, zda takové speciální menu pro pozvanou rodinu není skvělý nápad.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.

.

Doporučené články