Heřmánek zklidní trávení, podpoří metabolismus a redukuje akné

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je onou bylinkou, kterou v jednom díle hledá Krteček pro svou kamarádku myšku, aby se uzdravila. Celý svět projde, aby nakonec našel léčivku přímo u svého krtince. Právě to nejcennější roste často přímo pod nosem, ale mnozí tyto bylinky vytrhávají, protože je považují za plevel. O účincích heřmánku měli přitom povědomí už ve starověku, pomáhá při trávicích obtížích nebo zánětech spojivek, ale také při akné. Mnozí léčitelé heřmánek doporučují pro hubnutí. Jaké další tajemství tahle bylinka ještě skrývá?

Doporučený článek:  Šalvěj muškátová je výjimečným kořením i lékem. Její účinky ocení každá žena

Na zahradě jako doma

V tuzemsku roste na mezích, na loukách nebo na okrajích polí či na zahradách. Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský je hojně vyskytující se bylinka s protizánětlivými a antioxidačními účinky. Vykvétá od května do září a nachází využití především v lidové medicíně, ale též v kosmetice. Heřmánek obsahuje vitamín C, flavonoidy s antioxidačními účinky, fenolové kyseliny, fytosteroly, cholin nebo spiroether, který pomáhá při alergických reakcích.

Zdroj obrázku: Freepik

Při trávicích obtížích i při akné

Proč je heřmánek tolik potřebný? Krteček sháněl pro nemocnou myšku heřmánek, protože účinně působí při virových infekcích. Poradí si ale také s dalšími neduhy, zejména při potížích s trávením nebo žaludečních křečích. Pravidelná konzumace bylinného odvaru posiluje imunitu a zlepšuje duševní zdraví. Odvar se používá na omývání pleti postižené akné nebo při alergiích. Nálev je lékem při bolestivé menstruaci. Popíjet se může až pět šálků odvaru denně, ideálně se může konzumovat těsně před jídlem nebo před spaním pro snazší usínání.

Doporučený článek:  Kozlík lékařský svými účinky předčí drahé přípravky z lékárny. Odplaví všechen stres a ukolébá ke spánku

Heřmánek na hubnutí

Jméno této bylinky se často skloňuje též při snaze zhubnout. Heřmánek skutečně obsahuje látky, které napomáhají trávení, současně tlumí pocity hladu. Regulováním trávicích procesů pomocí nálevu dochází k úbytku váhy. Heřmánkový čaj se musí pít před jídlem, aby se zrychlil metabolismus a rovněž nedošlo k přejídání. Kromě heřmánku se při dietách doporučuje užívat kopřivu, meduňku nebo mátu. Důležité je zahrnout dostatek fyzického pohybu a nezapomenout na vyvážený jídelníček.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9032859/, https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-chamomile-89436, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8696100/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8481792/
.

Doporučené články